| anonim_4396 a întrebat:

Sunt băiat şi am 15 ani. Am o înălțime de 1.63. Părinții mei sunt foarte scunzi ambii. Dacă mă duc la endocrinolog şi iau hormoni de crestere, isi mai fac efectul? Si cam cat as putea creste datorita hormonilor de crestere? Vreau sa spun ca sunt foarte complexat de inaltimea mea. Sunt cel mai mic din clasa sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cresterea in inaltime 80% este genetica, iar 20% alimentatie in primi anii de viata,asta se stie,ca asta sa descoperit din studii, hormoni de crestere nu cresc,in procesul cresteri sunt chesti care sunt complexe,complicate,nu stim exact ca anume determina cresterea, te inteleg si eu sunt complexat, frustrat, da asta e, tu macar ai 15 ani mai vei creste 4, 5 cm pana la 18, 19 ani, faza buna e ca persoanele scunde care fac operatie de crestere nu au complicati ca cele mai inalte, te cred man, fetele fug de tine, lumea te crede un copil e aiurea stiu

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Sfatul meu e sa mergi la endocrinolog sa te consulte, doar el poate stabili daca un tratament este oportun in cazul tau. Inaltimea ta este absolut normala pentru 15 ani cu atat mai mult ca afirmi ca ambii tai parinti sunt foarte scunzi, deci mult sub medie. De crescut ai sa mai cresti sigur, mai ales daca nu ai avut "puseul de crestere" de la pubertate si il ai/il vei avea in urmatorul/urmatorii 1-2 an/ani. Eu estimez ca ai putea atinge 1.68-1.70 fara niciun tratament.

| alex495 a răspuns:

Mai cresti maxim 5 cm. Endocrinologul nu are ce sa ti faca, sunt doar 2 metode sa mai cresti in inaltime. Sa joci baschet vreo 3-4 ani asa sau faci rost de vreo 10 mii de euro si te operezi in thailanda. Iti rup tibiile si ti pun niste extensii ( stinghii) la fiecare picior sa te inalte cu maxim 15-20 de cm.

| Ben00 a răspuns:

Hormonii pot induce dezechilibre. recomand baschet sau volei.

| Crisstinayy12 a răspuns:

Buna! Dacă vrei să crești în înălțime poți lua acele chestii"hormoni de creștere"… dar ai grija sa nu te îngrași (glumeam, nu te îngrași)

Poate o să mai crești 5-10 cm de la acele chestii.Si nu mai fi atât de complexat. Sunt sigur că o sa mai crești. Fa antrenamente pentru creșterea în înălțime sau sport. Și sincer unul din școala mea și e clasa a opta are 162 și e și tare slăbuțul dar e popular pe YouTube, cauta-l Xremus

| Tepty12 a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie dar eu nu mai pot lua hormoni de crestere dar in scimb fac inot, te-ai mai inaltat?