| anonim_4396 a întrebat:

Sunt baiat si am matreata. Am incercat multe sampoane anti matreata si sampoane normale, insa mai multa matreata imi provocau sampoanele acestea. Teoria mea: dupa ce ies din baie, simt cum pielea se strage pe mine si se simte foarte uscata si trebuie sa ma dau cu crema. Acest lucru cred ca se intampla si cu scalpul meu, este foarte uscat. Ce sampon ar trebui sa folosesc? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Incearca sa te speli cu soda caustica pe cap, dar ai grija sa nu atinga ochii, asa se spalau bunicii mei si nu aveau matreata.

| JackR a răspuns:

De vreo 10 zile, tot ne spui de matreata ta si ne tot intrebi ce sa faci. De dermatolog ai auzit?

| morariu a răspuns:

Nu e vorba de sampon aici, dupa ce faci baie/dus si te dai cu sampon, ai grija sa TE CLATESTI BINE. Daca nu te clatesti bine pe cap, chiar daca te stergi dupa, matreata se provoaca. Deci data viitoare foloseste un sampon normal, si clateste-te pe par bine.

Sper ca te-am ajutat.

Funda?

| Alex007007 a răspuns (pentru morariu):

Las samponul vreo 5 minute sa-si faca efectul pe par si apoi ma clatesc foarte bine. Nu asta este problema.

| dosia26 a răspuns:

Nu e vorba de clatit...e vorba de pielea de pe scalpul caupului. Trebuie sa te duci la o farmacie sau la un doctor care se ocupa cu asa ceva sa iti faca un sampon special

| MarinNeamțîu a răspuns:

Neamțîu este de natura serioasa, nu mai intreba ca omul nu este capabil sa vada profilul estetic al conjugarii Sucevei. E terminat, punct.