| LARIqueen a întrebat:

Sunt eu din nou. Îmi poate explica cineva ce probleme se poate avea cu ochii? În termeni medicali. Adică probleme din depărtare, apropiere, și toti termenii ăștia. Vă rog, dar mai pe înțelesul meu, nu cu (,) cuvinte complicate. Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| alex15ccc a răspuns:

@ziptrack, nu este adevarat, ochii nu sunt formati doar din muschiul de care spui tu ( cred ca irisul sau cristalinul), ci din mult mai multe componente complexe, care se imbatranesc o data cu timul, degeaba faci tu "exercitii" cu ochii, bolile de batranete tot apar. m-am uitat pe documentul acela si este efectiv plin numai de aberatii si pseudostiinta

| Necunoscutu92 a răspuns:

Dioptri?

| ziptrack a răspuns:

Le gasiti aici insirate pe toate:

http://oftalmestet.ro/principalele-afectiuni-ale-ochiului/

Totusi, va dau un pont. Ochii sunt muschi iar in timp, un muschi ne-antrenat se slabeste; asadar majoritatea problemelor se trateaza 'antrenand' ochii.

Documentati-va cu privire la "metoda Bates"...va las si un link:
http://www.scribd.com/......toda-Bates

Va doresc sanatate si lectura placuta!