| tavy06 a întrebat:

Ce este anxietate? Vreau sa explicati in cuvinte mai uzuale nu in termeni medicali tc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 愛日本 a răspuns:

Este o tulburare psihica,persoanele care sufera de asta se cred inforioare, le e frica sa vorbeasca in fata publicului ca sa nu se faca de ras, preferea singuratatea, se judeca aspru, le pasa prea mult de parerea oamenilor din jur, despre cum arata.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anxietatea se poate manifesta diferit. Anxietatea propriu zisa, ca boala se manifesta prin stare de frica neexplicabila. Dureri in piept si dupa ceafa, ritm cardiac acelerat.E afectiune psihica si se trateaza acasa, cu intelegere, protectie din partea cuiva si mai ales liniste si bunadispozitie in familie. Crizele de anxietate dureaza cca. 2 ore in acest timp cineva care dra trebuie sa iti fie alaturi chiar daca e ora 15 ziua sau 3 dimineata. Medicamentele doar ...palmeaza un pic afectiunea, pacaleste creierul in tot acet timp.Medicamentele pentru anxietate doar iti da o stare de spmnolenta si adormi dar NU trateaza afectiunea.Nu sunt doctor dar am avut aceasta afectiune si m-am tratat exact cum am spus.La fel si iubita mea care timp de.25 de ania suferit aceasta afectiune, am rezolvat-o in mai putin de 2 ani.Autocontrolul dupa acest tratament e cheia. Pur si simplu prin autocontrol alungi acea stare, dar numai dupa ce ai beneficiat de acest tratament.Cineva drag langa tine care are puterea de a te linsiti, de a-ti explica ca nu ai de ce sa iti fie frica. Anxietatea in majoritatea cazurilor, este frica de moarte.

| Ohaithar a răspuns:

Momentul în care te pierzi în momentele critice din viața ta. Probabil ți-a zis cineva de emoții... Aia e anxietatea.