| Tiffany89 a întrebat:

Salut.Sunt foarte racita si i-au antibiotic de 4 zile...nasul tot nu mi se desfunda.Am facut aerosol cu acc si cu ser fiziologic...am mai facut si aburi cu musetel si mi-am pus si olinth prea mult dar tot nu mi se desfunda nasul. Daca ati putea sa imi dati ceva sfaturi sau tratamente.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Am uitat de FERVEX, este extraordinar in raceli intrucat desfunda nasul fiindca contine efedrina. Pe langa asta mai are Paracetamol, si vitaminac. Se dizolva un plic in ceai si se beau 3 plicuri pe zi. Merita sa-l incerci, eu de cand l-am descoperit il folosesc la fiecare raceala. O cutie de 8 plicuri costa 12 ron.

4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Iti recomand inhalatia cu ceai de Musetel in care pui 10-12 picaturi de Inhalant( gasesti la farmacie sau la plafar). Nu abuza de Olinth, se va instala efectul de tahifilaxie( mucoasa nazala se obisnuieste cu el si nu mai reactioneaza ). Mai poti pune in nas picaturi de lamaie daca nu iti permiti sa-ti cumperi o fiola de ser fiziologic pe care o amesteci intr-o seringa de 20 de ml. cu o fiola de Vitamina C.

| andre999 a răspuns:

Antibioticele au fost prescrise de medic? daca nu, nu le mai lua iti fac mai mult rau decat bine. De unde sti tu ca ai infectie bacteriana si nu virala? antibioticele sunt pentru bacterii nu pentru majoritatea racelilor care sunt virale. Tu esti racit ia niste paracetamol pentru nas si te vei face bine. Daca nu-ti trece intr-o saptamana du-te la medic.

| georgegs a răspuns:

E.un.fel.de.tub.cu.menta.la.farmacie.il.bagi.in.nas.si.inspiri
si.faci.de.cateva.ori.la.fel.si.in.cateva.zile.ti.se.va.desfunda
nasu.sanatate

| ghitza_2903 a răspuns:

Bea ceai de menta fierbinte cu multa lamaie.