| anonim_4396 a întrebat:

De cateva zile, daca vorbesc mai tare sau imi suflu nasul (tinand cont ca sunt racita), imi simt urechea ca si cum s-ar desfunda si ma doare foarte putin.Ce credeti ca este, sunt putin ingrijorata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Catalin_Sterca_1990 a răspuns:

Urechia medie(interna) este conectata cu partea bucala(gura) iar cand pui presiune pentru a sufla nasul pui usor presiune pe timpan de aceea ai acea senzatie...e cam acelasi lucru ca si cand ai urca sau cobora in altitudine si trebuie sa mesteci guma sau sa deschizi gura ca sa nu mai simti durere in timpan sau urechia infundata.winking

1 răspuns:
| HaneloreOlga9 a răspuns:

E din cauza ca esti racita.