| alex055 a întrebat:

Sunt in Anglia si am o problema cu un testicul si ma doare si spatele. Am fost la doctor, prima oara mi-a zis sa iau o pauza de la munca ca am dureri de la prea mult efort, am luat o pauza, dar dupa cand am inceput sa muncesc durerile au inceput din nou. Dupa mi-au zis ca am o infectie mi-au dat pastile, tot asa mi-a trecut, probabil ca nu am facut efort, iar cand am inceput munca iar am avut dureri. Acum cateva zile mi-au facut o radiografie si au zis ca nu am nimic si ca singura posibilitate ar fi sa il am rasucit si ca pot ei sa ma opereze. Si acum nu stiu ce sa fac sa fie cum au zis ei sau nu. Durerile de spate uneori sunt pe tot spatele si coboara spre piciorul drept in jurul feselor. Unii oameni mi-au zis ca pot sa am hernie. O parere careva. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Hernia se vede, se simte, e o umflătură prin care pur și simplu trec mațele din abdomen în punguța cu doi bani.
Am fost si eu ca fraierul la consult si nu am asta. Ceva am, dar nu hernie.

Acuma tu cu durerea de spate poate ai hernie de disc. Poate ai pensare. Poate ..cine știe. Clar ai ceva la coloană și ceva la ouțe
Sincer eu de la chiloți nașpa am pățit nasol. Acu port doar boxeri largi, gen, pantaloni scurți, și mi-am schimbat locul de muncă, nu mai fac efort fizic. Mi-a luat ceva vreme până să fac toate schimbările astea.
Dacă e răsucit, trebuie să te doară ca dracu dacă pui mâna pe ou și imprejur, și de regulă e ceva urgent, nu așa, că dacă vrei te operăm.
Frate, ăștia in Anglia sa fiu al naibii daca au idee ce-i de capul lor.
Evită efortul o vreme și mergi în țară dacă poți. Dacă nu, alt doctor. Mai cere o părere.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Vino in Romania si mergi la medic aici nu in Anglia, nu risca sa te opereze niste doctori care nu stiu clar ce ai, iar tu nu stii atit de bine engleza sa vorbesti cu ei sa le explici ca unui român simptomele, aici in Romania trebuie sa faci ecografie si daca in ecografie medicul scrie negru pe alb diagnostic hernie vei vedea ce solutii mai sunt pana la operatie, poate ca nici nu ai hernie, poate ai nisip sau pietre la rinichi dar daca nu faci analize asa din ochi poti avea orice.Nu te lua după ce spun unii si altii ca ai aia sau ailaltă.