| Allexinnu a întrebat:

Acum aprox 6-7 luni am avut o durere ingrozitoare de spate in zona lombara dupa care ea a trecut insa a aparut un fel de senzatie de arsura DOAR pe piciorul stang, si-anume. pe coapsa si pe lateralul gambei.Pur si simplu, abia puteam sa pun mana pe cvadricepsul stang, in timp ce pe cel drept nu simteam nimic anormal. Tin sa spun ca frecventam in acea perioada sala de forta, insa inainte de a reincepe am avut o pauza de aprox. 1 an de zile, iar cand am reinceput, nu foloseam nici pe jumatatea kilogramelor pe care le ridicam cand mergeam frecvent, deci nu am simtit nici un fel de durere in timpul exercitiilor deoarece nu ma fortam aproape deloc, iar durerea a aparut dupa aprox 2-3 zile dupa ce am fost la sala. Durerile au disparut dupa vreo 3-4 sapt de la aparitie, timp in care am luat si un asa zis tratament ( nu mai tin minte exact ce era. stiu doar ca erau ceva calmante ) si am facut si o radiografie la care scria ceva de genul " usoara deplasare a axului frontal. si nu mai stiu exact ce. era un inceput de scolioza. insa cu timpul a trecut de la sine durerea. Dupa care am fost iar la doctor, in perioada cand nu mai aveam nici o durere, insa am vrut doar sa verific daca nu cumva este hernie de disc, insa doctorii au spus ca nu au cum sa-si dea seama daca este sau nu.din moment ce nu mai am nici o durere.Mi-au zis doar sa nu mai fac efort fizic indelungat pe o perioada de 6 luni de zile. Mie insa mi-e frica in cazul in care. sa zic ca ridic ceva mai greu si sa cedez sa nu mai pot sa ma misc sau ceva. Niste pareri? Tin sa mentionez ca am 19 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| ionupo a răspuns:

Ai mai jos un site cu informatii despre Durerea Lombara.

http://www.topmedica.ro/blog/durere-de-spate-ce-sa-fac/.

Succes :)

| Codename a răspuns:

Cunosc foarte bine situatia, efortul depus era mare fata de ceea ce trebuia sa faci, am trecut prin acelasi lucru. mergi la medicul de familie iti va da trimitere la ortopezi si multi alti medici. Eu primele 3 luni am facut tratament medicamentos, nu ajuta la nimic, crede-ma. Mi-a recomandat cineva fizioterapia si am zis "de ce nu?". Medicul mi-a recomandat si niste unguente si anumite suplimente. au trecut 2 ani de atunci. nu mai am nimic.

| Allexinnu explică (pentru Codename):

Eu mai mult as vrea sa stiu daca as mai putea merge la sala. daca as mai putea ridica greutati..ca daca la rmn nu se vede..sau stiu eu cum altcumva. nu stiu cum sa aflu altfel.

| Codename a răspuns (pentru Allexinnu):

Nu sunt medic sa te pot ajuta mai mult, din pacate. ti-am impartasit eperienta mea si te cred, stiu cum e sa te simti oarecum neputincios... eu fac sala, doar ca imi ponderez activitatea si beau suc de l-carnitina. asta am facut asta iti zic. Bafta! astapt intrebarile tale.