| iceandfire356 a întrebat:

Sunt in clasa a 12 a si fumez de 5 luni. Am incercat sa ma las,dar este greu, deoarece majoritatea prietenilor mei fumeaza... Aveti sugestii cum pot sa ma las de fumat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Maia55 a răspuns:

Eu zic sa cauți efectele fumatului pe internet și te vei lăsa sigur. Fumatul te omoară lent. Dacă ai putina ambiție vei reuși, este greu într-adevăr deoarece este un drog, dar cu voința vei putea iar după îți garantez ca te vei simți mândru/mândră de reusita ta. Tatăl meu fuma pana când a văzut un afiș cu efectele fumatului, de atunci s-a lăsat. Am observat ca manca mai mult, în special dulciuri. Deix atunci când simți nevoia de o țigară, mănâncă ceva. Nu neapărat dulciuri, poți alege varianta sănătoasă cum ar fi fructele.

1 răspuns:
| Robeeert1 a răspuns:

O metodă destul de eficientă, cea care a mers la mine, dar fiecare e diferit deci la tine s-ar putea să nu funcționeze, a fost să număr într-o zi câte țigări fumez. Eu fumam 6 pe zi și mi-am propus ca in săptămâna aia să fumez doar 5 pe zi. A fost destul de ușor, simțeam uneori seara că parcă ar mai merge una dar am avut voință și am sărit peste. În a doua săptămână mi am propus maxim 4. Aici deja am fost mai greu, simțeam că am nevoie de nicotină. Aici a fost când mi am cumpărat un spray de la farmacie ca să înlocuiesc țigările. După am mai scăzut câte o țigară pe săptămână până am ajuns să nu mai fumez niciuna ci doar să folosesc spray ul mult mai 'sanatos' in sensul că nu avea și substanțele nocive ale tutunului. Acum vreau să renunț complet și la nicotină (îl folosesc de 2 3 ori pe zi), dar măcar nu mai fumez. Spor.