| ThatGuy98 a întrebat:

Sunt internat in spital si mi s-a introdus o branula la incheietura bratului(deoarece sunt slab si nu mi-a gasit alte vene). Problema ii ca ma doare incontinuu nu numai locul acela sensibil ci si muschiul bratului. Abia pot sa misc mana. Noaptea trecuta nu am dormit deloc din cauza disconfortului.Asistenta mi-a spus ca e normal sa simt asta dar odata ce nu pot dormii de durere,nu mi se pare normal.
Oare sa ii cer sa imi puna altundeva branula? Daca da, unde? Este prima oara pentru mine sa am branula deci nu stiu unde doare mai putin.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Spune-i mamei tale când vine în vizită, să vorbească cu medicul tău. Ori, să-i spună altei (!) asistente să schimbe locul branulei. O branulă se poate pune în multe locuri, nu doar la încheietura mâinilor. Sunt oameni, aflați la secția de hematologie, care au branule, chiar și în picioare.
Vene ai, te asigur, chiar dacă sunt firave, dar ai o asistentă comodă, incompetentă, căreia îi este indiferent dacă tu suferi, din pricina ei. Aceste dureri provoacă disconfort, dacă acul e introdus la încheieturi, unde simți nevoia să le miști, fiindcă nu ești o păpușă, care poate să stea cu mâna nemișcată, zile în șir, până consideră ea că a venit timpul să-i schimbe locul.

5 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Sa iti schimbe neaparat branula!
Mai mult de 3 zile nu are voie sa tina o branula.
Apoi pune comprese cu gheata/apa rece.
In momentul in care medicul vine la vizita, ii comunici ca nu poti dormii din cauza durerii si sa iti schimbe branula...
O zi buna happy

| katy a răspuns:

Asa am patit si eu.am cerut sa mi se mute branula.pana am iesit din spital mi-a fost mutata in 4 locuri.nu mi s-a spus motivul pentru care pateam asta, insa eu cred ca e reactia organismului cand sesizeaza ca are un corp strain. daca asistentul nu vrea, spune-i medicului la vizita.multa sanatate!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sa ti-o schimbe mai jos. Daca esti slab nu se poate sa nu-ti gaseasca alte vene. Se poate pune si in picior. Eu sunt gras si nu se vad. La cei slabi se vad.

| GreenVoid a răspuns:

Spune i sa ti o schimbe, probabil ti a pus o rau sau ti a obosit vena. Eventual la cealalta mana si niciodata acolo unde i cotu gen c o sa amortesti nasol rau cu mana paralizata dreapta mereu.

| FataDeNiciunde a răspuns:

Hei!
Si mie mi s-a intamplat acum2luni si incopetenti aia au zis ca e normal
Mi-au pus-o la incheietura de la bratul stang si inca de atunci nu pot ridica lucruri cu mana stanga
Eu zic ca cel mai bine e sa ii zici sa ti-o puna in partea de sus a maini, sti tu nu pe partea unde se vad venele
Sper ca te-am ajutat!
Funda?