| ElenaIssa1999 a întrebat:

Salut, TPU!
Săptămâna trecută m-am trezit de dimineață cu o durere la încheietura mâinii. În orice parte o mișcam mă durea destul de tare.
Am zis să văd dacă îmi trece în câteva zile, că m-am gândit că poate am dormit cumva pe ea.
A trecut o săptămâna, nu mă mai doare ca în acea dimineață dar încă persistă o durere când mișc încheietura față spate și mă ține cumva.
Ce îmi recomandați, ar trebui sa merg la medic, la o farmacie, altceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| DjSannan a răspuns:

Buna, durerea la încheietura mâinii poate fi cauzată de o varietate de probleme, de la o întindere a mușchilor sau a ligamentelor până la o afecțiune mai serioasă, cum ar fi artrita sau o leziune la nivelul oaselor. Dacă durerea persistă de mai mult de câteva zile și nu se ameliorează, este recomandat să mergi la un medic pentru a obține un diagnostic și un tratament adecvat.

Este posibil să fii întrebat despre simptomele tale și să ți se facă o examinare fizică pentru a determina cauza durerii. În funcție de cauza problemei, medicul poate recomanda tratamente precum medicamente antiinflamatoare, imobilizarea încheieturii sau fizioterapie.

Dacă durerea este ușoară și nu te împiedică să îți desfășori activitățile normale, poți încerca să o ameliorezi prin aplicarea unei pungi cu gheață sau prin încălzirea încheieturii. Cu toate acestea, dacă durerea este mai severă sau dacă ai probleme cu mișcarea încheieturii, este mai sigur să mergi la un medic pentru evaluare

Răspuns utilizator avertizat