| Davido41 a întrebat:

Sunt Mihai si am o problema. M-am ras cu bicul si acum mi-au rămas niste fire mici pe piele (m-am documentat si aceste fire se numesc fire de sub piele). Am văzut multe moduri prin care pot scăpa de ele dar nu înțeleg nimic. (exfoliere etc.) Daca las parul sa crească o sa scap de ele, adică daca nu ma mai epilez nu o sa mai am fire de par sub piele? Menționez ca m-am epilat deasupra penisului.

Dau funda va rog răspunsuri serioase

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca lasi parul sa creasca da vei scapa de ele.

| CristinaMatei97 a răspuns:

Nu prea poți scapa de fiele de par care vrea sub piele, cel mai bine e sa le lași acolo, deoarece, dacă vei încerca sa le scoți, exista posibilitatea sa creezi durere foarte mare și sa nu rezolvi nimic. Acele fire cresc foarte lungi și nu ies la suprafața pentru ca sunt foarte subțiri și nu au puterea sa iasă prin pielea groasa

| Davido41 explică (pentru CristinaMatei97):

Pai daca cresc pe sub piele nu se infectează, nu vor ieși niciodată la suprafața?

| CristinaMatei97 a răspuns (pentru Davido41):

La un moment dat vor deveni coșuri, le poți stoarce, dar nu merge la toate. Dacă e grav, mergi la un medic dermatolog