| anonim_4396 a întrebat:

Am cateva intrebari(mica problema)
Mentionez ca am 16 ani aproape 17.
Este vorba sespre penisul meu si cand este in erectie si cand nu are capul acoperit complet de piele, o pot trage usor de pe el deci nu este o problema, dar imi place mai mult cand capul penisului nu este acoperit de piele pentu ca:
Imi este mai usor sa il tin curat;
Si arata mai bine pentru ca eu nu imi tai parul de pe langa penis si de pe testicule chiar daca este negru si foarte mare, cand nu este piele pe capul penisului arata mult mai bine.

(Parintio ma puteau opera cand eram mic ca sa taie acea piele dar nu au vrut si acum nu cred ca se poate si oricum ei nu ar fi de acord).
Mi-am tras pielea de pe penis si am pus 2 elastice mici(ma strangeau putin dar suportabil) pe ea chiar la capatul de catre capul penisului ca sa imi stea tot timpul fara piele pe el(eu cred ca daca o tin asa dupa mai mult timp pielea ar trebui sa se scurteze si sa nu mai ajunga sa acopere capul penisului), dupa o zi era o parte mica de piele care a ramas intre elastice si capul penisului, cand am mers azi dimineata la baie era destul de inflamata si am dat elasticele jos si acum dupa 8 ore aproape s-a desumfat complet si ma gandesc sa le pun inapoi dar sa nu le mai pun pe piele ce exact intre piele si capul penisului.

Intrebarile mele:
Stiti metode ca sa fac pielea sa nu mai stea pe capul penisului si cand este in erectie si cand nu? Ca sa se scurteze pielea de pe el?
Oare pe durata de 1-2-5 ani ar functiona metoda mea cu elastice? Pot pati ceva grav daca continui?

Vreau raspunsuri serioase nu bataie de joc

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru ce ai vrea sa-ti "cangrenezi" penisul, doar ca sa-l tii curat?
Pentru asta s-a inventat apa calda si sapunul si eventual spala-te de 10 ori pe zi, dar nu sugruma penisul, ca numai bine nu-i faci, iar cand vei vrea sa-l folosesti si pentru altele, in afara de urinat, s-ar putea sa nu mai ai ce.
Circumcizia, sau taierea imprejur, este un proces care se poate intampla la orice varsta. Asadar, acum poate fiid ecizia ta sa mergi la un urolog si sa-i ceri aceatsa mica interventie chirurgicala, daca te obsedeaza atata, sa renunti la pielita care-ti acopera glandul.

| corbulalbrosu a răspuns:

-- Este ABSOLUT/100% IMPOSIBIL ca lungimea actuala a preputiului sa poata fi scurtat chiar si cu foarte putini milimetri.
-- Practic este cu totul IMPOSIBIL sa se modifice pozitionarea preputiului pe penis in modul descris de tine.
-- Existenta, prezenta si rolul preputiului este cel de a mentine SANATATEA glandului penian si de asemenea rostul de a-i oferi PROTECTIA necesara pentru ca penisul in permanenta sa fie d.p.d.v. medical... clinic sanatos. Preputiul are rostul si rolul pleoapelor care acopera ochii. Fiecare individ poate opta intre starea de SANATATE si cea de ASPECT ''FRUMOS'' thinking al penisului sau. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca vrei sa ai penisul curat, trage de preput astfel incat sa poti sa-l speli cu apa si sapun. Nu iti face probleme ca preputiul iti acopera capul penisului, este ceva normal nu te impiedica sa faci sex normal.