| AcelasiDarNuMereu a întrebat:

Sunt șanse să fac apendicita dacă mănânc sâmburii de rodie cu tot cu semințe?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Nu! Samburii de rodie sunt recomandati sa se manance, sunt foarte buni pentru sanatate. Daca mancai seminte de la floarea soarelui cu coaja cu tot, atunci da, puteai sa faci apendicita.

4 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Semințele de rodie pot fi mâncate cu siguranţă, precum sunt cele de struguri. Dacă alegi să le consumi, trebuie să cunoşti ce beneficii îţi aduc:
– Sunt bogate în fibre şi conţin kaliu, cantităţi mici de magneziu, calciu, zinc, fier, multă vitamină K şi E.
– Seminţele de rodie sunt folosite pentru obţinerea uleiului de seminţe de rodie, apreciat pentru proprietăţile sale benefice.
– Compuşii din seminţele de rodie protejează împotriva bolilor de inimă, diabet şi cancer, întăresc sistemul imunitar și reduc bufeurile şi transpiraţiile nocturne. Uleiul de seminţe de rodie este un puternic antioxidant. Protecția cardiovasculară atribuită acestuia a fost confirmată într-un articol din 2010, publicat în British Journal of Nutrition. În cadrul studiului uleiul de seminţe de rodie a scăzut nivelul de trigliceride în sânge, asociate cu obezitatea, diabetul și bolile cardiovasculare.
– Luptă cu cancerul de prostată. O cercetare de la Universitatea din Maryland Medical Center a determinat că extractul din seminţe de rodie inhibă creşterea celulelor canceroase ale prostatei.
– Revitalizează pielea. Substanțele naturale cu efect anti-îmbătrânire sunt cele mai căutate ingrediente de către companiile de cosmetice. Potrivit acestora, uleiul de seminţe de rodie este folosit intens la fabricarea produselor de îngrijire a pielii, întrucât îmbunătățește elasticitatea și regenerează pielea, are efect anti-inflamator şi hidratant.

| oz_1736 a răspuns:

Apedicita e un cos de gunoi al organismului, am vezit copil de 3 ani operat. Nu ajungi la operatie de la samburii de rodie

| InvatamProgramare a răspuns:

Probabil ca este cel mai stupid mit acesta cu mancatul de samburi si apendicica. NU exista nici un studiu medical care sa confirme asta.

| Marycel a răspuns:

Faci apendicită de la semințe care nu sunt "bune" pentru stomac restul se duc acolo se strânge si apare.