| redtrr1 a întrebat:

Salut, sunt slab si cred eu nedezvoltat pentu varsta mea, am 18 ani impliniti de o luna si am doar 50 kg si 1.66. M-am gandit sa ma apuc de inot sperand sa ma mai inalt putin dar pe langa astat ce as putea face sa ma dezvolt macar sa mai pun ceva kg pe mine si sa ma mai inalt putin, mi s-au recomandat suplimente dar nu cred ca sunt utile daca nu mergi la sala, sincer, nu as vrea sa ma apuc cel putin in viitorul apropiat. Ceva idei, e ok sa incep sa iau suplimente?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

Sportul face pofta de mancare si o hranire sanatoasa poate fi benefica. Cat priveste inaltimea, asta este ereditara si poate veni de la binici, unchi, nu obligatoriu de la parinti. Sunt destui oameni care "au supravietuit" cu asemenea inaltime, ba au devenit persoane importante.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Ma indoiesc ca la varsta asta te mai poti inalta, dar ai nevoie de mancare sanatoasa si multa, ca sa mai iei in greutate! Suplimentele de vitamine nu ingrasa, dar mancarea da!
Sumplimentele de vitamine vitaminizeaza corpul si creste sistemul imunitar dar NU ingrasa!