| AbcDaBcDe a întrebat:

e bine sa ma apuc de sala la 16 ani, impliniti acum o luna? Am 1.85 si 80 kg.
Daca nu/da, de ce?

6 răspunsuri:
| AlexDFY a răspuns:

Inainte sa te apuci, uite te mult la tutoriale pe Youtube, la antrenamente, si daca poti, fa cu un antrenor, sau cu un prieten, dar care se pricepe foarte foarte bine.Pentru ca nu ai experienta, o sa faci greseli, o sa faci exercitii gresit, de asta ai nevoie de cineva.
Evita greutatile mari, si incearca sa faci mai mult cardio.

| Eu2208 a răspuns:

Daca te apuci de sala nu mai cresti! Asta e singurul dezavantaj! Dar nu cred ca e pentru tine o problema (ai 1 85!?) Daca ai kg in plus poti sa faci si alte sporturi! De ex : inot

| Blekz a răspuns (pentru Eu2208):

Asta e o prostie ca nu mai cresti, am un var care face sala de la 14 ani, acum are 30 si are 1.80+

| Eu2208 a răspuns (pentru Blekz):

Adica nu cresti daca ridici greutati!

| Alex_Alexutzzu_1998 a răspuns:

Eu nu m-am apucat de sala si sunt de o varsta cu tine ( fac in Aprilie 16 ani)
Eu nu sunt contra mersului la sala si nu interzic asta doar daca eu nu fac.
Insa eu nu as face....imi ocup timpul cu un sport usurel, cum ar fi tenisul....Acum depinde si de tine daca vrei sa incepi sa te duci la sala.
Eu as fi contra totusi, daca ar fi sa ma apuc de sala as merge pe la 19-20 de ani cam asa.In orice caz dupa ce termin liceul daca ar fi

| VladRaicu a răspuns:

PROtongueoti sa te apuci pentru a mari masa musculara, dar iti sugerez sa te antrezi la aparate mai complicate alaturi de un antrenor personal sau un tovaras care stie cum se folosesc aparatele respective.
CONTRA: As zice sa nu te apuci inca, deoarece corpul tau inca e in crestere si poti sa te desvolti in masa musculara repsectiv sa scazi in greutate si prin practicarea unui sport cum ar fi polo-ul fotbalul sau tenisul.

Sper ca te-am ajutat.Acum tu alegi daca sa te duci sau sa nu.Nu pot decide alti pentru tine. Vorbeste si cu parintii tai si vezi ce spun. laughing