| Andresso a întrebat:

Sunt un baiat de 19 ani, care va avea 20 luna viitoare. Am o problema destul de mare zic eu, la dinti. De mic copil am facut, de pe la vreo 7-8 ani radiografie la dintii de jos si anume incisivii centrali inferiori. Eu inca aveam dintii aceia de lapte. Mi s-a spus sa-i las asa pana cad ei singuri si poate o sa-mi iasa aceia permanenti. Desi asa nu a fost. La 18 ani am fost la un doctor stomatolog si mi-a scos cei doi dinti centrali inferiori (cei de lapte pe care inca nu-mi cazusera -stiu ca pare ciudat dar asa e-) si mi-a zis ca am 3 variante:
1) sa-mi slefuiasca cei doi dinti de o parte si de alta a centralilor incisivi si sa-mi faca punte dentara. Ceea ce eu am zis nu din prima ca nu voiam sa-mi distruga alti doi dinti, sa mi-i faca mici si sa-i lipeasca sa faca o punte.
2) mi-a zis ca se poate cu un aparat dentar sa-mi apropie toti dintii, sa nu mai fie spatiu unde erau aia 2 permanenti lipsa. Aici m-am gandit si am zis ca mai vedem.
3) A zis ca mi-ar face un singur implant cu 2 dinti lipiti, dar mi-a dat timp si a zis sa vedem ca spusese ca am osul cam subtire in zona aceea.

Intrebarea mea este, si va rog frumos, cu mare seriozitate sa ma ajutati si sa-mi spuneti. Eu m-am gandit asa: Sa nu fac 1, iar implantul nu doresc sa-l fac deoarece ma gandesc ca o sa fie o complicatie din moment ce mi-a zis ca am osul subtire acolo, ma mai gandesc ca nu e bun ca fiind un corp strain si la varsta asta un implant nu e bine deloc, ma mai gandeam ca imi va afecta si dintii de aproape, deoarece spatiul nu este foarte mare intre dinti, dar totusi este catva.
M-am gandit, acum ca am lasat si am facut o pauza de la stomatologie de vreo 1 an jumate n-am mai fost, am zis ca vin mai devreme sa fac implant, dar nu m-am grabit. M-am gandit sa merg pe varianta 2), si m-am gandit ca o sa mi se apropie dintii frumos cu un aparat dentar si ca nu imi va afecta cu ceva sanatatea asa cum mi-ar putea face implantul acela sau sa ma incomodeze puntea aceea dentara.

Voi ce mi-ati recomanda sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

1. As consulta si alti medici specialisti.
2. As merge mai degraba pe varianta apropierii dintilor cu un aparat dentar.

3 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Parintele tau, medicul de DOI BANI, nu e in stare sa-ti dea un sfat?

Mi-am dat seama, din raspunsul tau, ca e un medic REDUS MINTAL, dar chiar in halul asta de IDIOT sa fie, sa nu poata da un sfat SIMPLU medical propriului copil, de trebuie sa puna intrebari pe net?

| Andresso explică (pentru Cosmin86):

N-ai avut parte de cei 7 ani de acasa se pare. Vezi-ti de treburile tale, apropo, parintele meu nu este medic stomatolog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-ti pune implanturi niciodata. Am auzit numai de rau despre implanturi.Mai bine un aparat dentar.