| User23434 a întrebat:

Salut, tata are cam 1.72-1.73 și mama 1.68-1.69. Eu am 15 ani, 1.83 și 73 kg. Am șanse sa mai cresc din moment ce am trecut cu mult peste înălțimea tatălui meu? rolling on the floor

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, ai sanse sa mai cresti pana la 18 ani cand se opreste cresterea la baieti, probabil intr-un ritm mai lent, dar cu siguranta mai cresti cativa centimetri.

| User23434 explică (pentru Violleta2022):

Sper sa mai cresc măcar vreo 10 cm în ăștia 3 ani de mi-o rămas.

| Violleta2022 a răspuns (pentru User23434):

Daca faci ce trebuie, ai sanse!
Adica, hrana sanatoasa ca sa infleuntezi hormonii de crestere si sport.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La 15 ani ai șanse să mai crești în înălțime. Și în urechi.

| Bizon95 a răspuns:

DA
se numeste gigantism
https://en.wikipedia.org/wiki/Gigantism
iar 1.83 la 15 ani te cam incadrezi, imi pare rau!
esti EXTREM de inalt deja, iar baietii cresc si pana la varsta de 22 de ani

totusi, si versiunea cu vecinul e posibila big grin

| User23434 explică (pentru Bizon95):

Nu cred ca e vorba de gigantism, ar fi trebuit sa fiu mult mai înalt... Cum cunosc pe cineva care nu are nici 15 dar în jur de 1.95, acolo cred ca e vorba de gigantism. Și nu are de ce să-ți para rău, m-as bucura sa mai cresc rolling on the floor

| aXy99 a răspuns (pentru Bizon95):

Nu-i adevarat laughing
Eu aveam 1, 85 la 15 ani.

| Alexandrionelu a răspuns:

Totul depinde de înălțimea vecinului.

| User23434 explică (pentru Alexandrionelu):

Mi-o mai zis-o cineva, și coincidenta e ca vecinu are peste 1.90. Buna asta!

| morfeo a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Corect.

| Diana99624 a răspuns:

Tinand cont de varsta ta, din punct de vedere biologic ai sanse sa mai cresti. Dar probabil nu mult. Totusi, depinde de corpul tau si de sporturile pe care le practici eventual. Sanse sunt si sa nu mai cresti