| cenumesapunaici a întrebat:

Știu ca proteinele (carnea) trebuie combinate cu carbohidrați. Dar carnea de porc cu ce trebuie combinată?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Că trebuie să le combini nu înseamnă că fiecare tip de carne are tipul de carbohidrați cu care să o combini. Practic și proteinele sunt carbohidrați, se construiesc din carbon, hidrogen, carboxil și aminoacizi.
Înseamnă că nu e de ajuns să mănânci doar carne, nu-ți acoperă nevoile, ai nevoie și de zahăruri (pâine, fructe, miere, tot ce conține "carbohidrați" care iarăși e o denumire greșită, zahărurile sunt o subgrupă a carbohidraților).

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Practic și proteinele sunt carbohidrați", vai de capul meu.

Dupa un asemenea comentariu, mai bine iti inchizi contul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Uită-te la structura chimică.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

M-am uitat, asta studiez ca hobby.

Arata-mi unde seamana...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Asta am învățat ca meserie.
Aveam în manual un capitol mare, Carbohidrații - structuri cu C (carbon) și H (hidrogen). La care erau subcapitole între altele zahăruri, lipide, proteine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Deci asta nu m-a lăsat să dorm big grin M-am uitat și în manuale în limba română. Am studiat chimia într-o limbă străină, nu în română, din cauza asta am încurcat denumirile "carbohidrat" și "hidrocarbură". Mea culpa, îmi cer scuze big grin
Răspunsul final deci e că nu înseamnă că fiecare tip de carne are tipul de carbohidrați cu care să o combini, ci că nu e de ajuns să mănânci doar carne, proteine, ai nevoie și de alte lucruri ca și carbohidrați pentru o alimentație potrivită.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

E ok, era clar ca e o confuzie laughing

Pentru masa musculara ai nevoie: 60 % carbohidrati, 30 % proteine si 10 % grasimi.

Si pentru definire se inverseaza putin: 60-70 % proteine si restul carbohidrati.