| XnXCos a întrebat:

Salut, toate persoanele vom avea apendicită? Când îți face operația te doare? Sau îți pune acel aparat pe nas? Please spuneți-mi asta și mai multe

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Directioner99 a răspuns:

Nu toate persoanele au avut apendicita, eu am avut sora mea nu. Operatia nu e dureroasa pentru ca nu simti nimic, mie mi-a facut o injectie in spate si am adormit, insa pregatirea pentru operatie este dureroasa si rusinoasa (cand iti pune fluturasul, clisma, iti aplica pe partea inghinala o solutie galbena), m-a tinut in spital o saptamana plus ziua operatiei.

2 răspunsuri:
| Queenz a răspuns:

Buna. Eu am 14 ani, si daa, am facut operatia de apendicita. Am facut-o in clasa a 6-a, la 12 ani.
Nu neaparat toate persoanele vom avea, stai linistit/ă.
Simptomele la mine constau in : dureri de stomac in partea dreaptă mai jos, stare de voma, ameteli, ma faceam galbena ca lamaia la fata, lipseam de la scoala des din cauza asta.
Am fost la doctor, si mi-au zis ca trebuie sa ma opereze, sa ma pregatesc, blah blah blah.
,, pregatirea" la mine, a fost sa nu mananc/sa nu beau nimic 8 ore pana la operatie, si cam atat.
Am intrat in operatie, eram super chill, si nu stiu cum, m-am trezit dupa 2 ore la reanimare, vedeam triplu, si ma simteam de parca tocmai ma drogasem rolling on the floor
Norocul meu, a fost ca apendicita nu era foarte grava, dar mamei mele, fiind intr-o stare mai grava, i-a bagat furtun, si la schimbarea pansamentului iti taia din furtunul ala si era dureros.(astea in cazuri foaaarte rare)
Recuperarea a fost ok, si acum nici nu mi se mai vede cicatrice gen deloc.
Stai linistit/a in privinta operatiei, este una dintre cele mai usoare, alte intrebari?

| aXy99 a răspuns (pentru Queenz):

La reanimare?!