| andy14 a întrebat:

Salut tocmai ce am primit analizele totul bine mai putin un lucru mi-a iesit pozitiv Antigen Helicobacter pylori stiti ce este sau daca este grav? La ce am gasit pe net doar ma înspăimânt

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Heliocbcater pylori este o bacterie care traieste in stomac si pe care o au 80% din oameni in timpul vietii. El este periculos la unii si de aceea trebuie tratat. Nu e ceva urgent, se accepta ca infectia devine periculoasa dupa multi ani de colonizare, insa trebuie sa te vada un gastroenterolog pentru a-ti indica tratament antibiotic.

| sierra1 a răspuns:

Exista anumite categorii care prezinta risc crescut de infectie cu Helicobacter Pylori:
• Copiii (din cauza ca nu respecta normele de igiena)
• Persoanele care traiesc in tari subdezvoltate
• Persoanele care locuiesc in aceeasi casa cu un pacient infectat cu H. Pylori
• Cei care traiesc la comun cu multi oameni
• Persoanele care nu au acces la apa calda

Medicul o să-ți dea foarte probabil, să iei antibiotice o vreme și apoi să refaci analizele. Cel puțin 1/3 din populație are așa ceva

| andy14 explică (pentru sierra1):

Eu in momentu asta sunt mai panicat ca poate deja a evoluat si poatr am acum poate ceva mai grav

| sierra1 a răspuns (pentru andy14):

Du-te la medic, ascultă ce zice și te liniștești.

| minrest a răspuns:

Este o bacterie care traieste in stomac. Desi urmarile acestei infectii sunt foarte grave (ulcer sau cancer gastric), nu te alarma, caci te tratezi, si te vindeci. Vezi sa nu cumva sa nu te tratezi, ca o incurci. Fii bucuros ca a iesit la analize.

| francut a răspuns:

Helicobacter pylori este periculos. Trebuie sa faci un tratament sever, cu regim. Si mai ales, sa ai grija pe viitor de igiena.