| nicusor222 a întrebat:

Salut
Tomograful poate sa afecteze alunițele?
Persoana care a făcut acest tomograf (abdominal, primul în viața ), a avut 2 alunițe pe burta, nu i s-a zis nimic.
Are ceva sau nu are treaba cu alunițele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu are absolut nici o treaba cu alunitele. Tomografia foloseste raze X, care nu influenteaza in nici un fel proliferarile melanice. Acestea trebuie protejate de cantitati mari de raze ultraviolete (ca la solar sau la PUVA terapie)

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca NU a avut agatate cercei, lantisoare sau alte metale pe acele alunite, atunci persoana nu a fost afectata cu nimic. happy

| alex15ccc a răspuns (pentru Bula):

Cum ar putea fi afectat pacientul daca ar purta bijuterii in timpul unei scanari CT?
metalele afecteaza imaginea, dar nu cred ca au cum sa interactioneze cu pacientul.

| Bula a răspuns (pentru alex15ccc):

S-ar vedea corpuri straine ciudate pe zona abdomenului, "OZN"-uri. big grin

| nicusor222 explică:

Multumesc!