| odumitru a întrebat:

sotia a facut de curand un tomograf, si i-a iesit mucocel de sinus maxilar 23/17, ce inseamna? ce trateaza, se opereza? nu este sinus frontal, deci nu stiu daca ii introduce ceva in nas...pe inde l-ar opera, daca este in sinusul de la maxilar? si inca ceva tomograful stiu ca radiaza, ar putea avea probelme cu ochii, stiu ca ochii sunt mai sensibili, iar ea a stat cu ochii inchisi, dar din cand in cand ii mai deschidea[asa mi-a spus]. poate avea urmari grave asupra vederii? tinand cont de acest fapt cu tomograful, si ca a fost radiata[bine ca nu stiu in ce masura, a fost iradiata]va trebui sa faca controlul la ochi mai des, gen odata pe an sau din 6 in 6 luni? ea se teme de orbire si tumori oculara si vrea sa le previna[crede ea ca ar putea sa-i apara tocmai din ceasta cauza cu tomograful, irdirea...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mucocelul este o tumora. teoretic, in sinusul maxilar se poate ajunge tot prin nas, dar tumora este foarte mare, asa ca e posibil sa fie nevoie de o abordare mai larga (posibil prin cavitatea orala). Iradierea la o tomografie este minora, nu afecteaza in nici un fel ochii (indiferent daca pleoapele sunt inchise sau deschise) si nici nu creste riscul nici unei afectiuni oculare). Nu exista nici un motiv sa faca consultatii oculare suplimentare, fiindca riscul ei este exact ca inainte de tomografie.

| Ayna a răspuns:

Mucocel este o tumora benigna provocata de acumularea de mucus intr-o cavitate al carei orificiu este astupat.
El creste in volum, comprimind uneori organele invecinate.(poate fi dureros)
Un mucocel trebuie sa fie incizat si golit pe cale chirurgicala.
Riscul de aparitie a unor probleme in timpul efectuarii tomografiei este mic:

-substanta de contrast poate determina reactie alergica

-in cazul in care pacientul are diabet zaharat si este in tratament cu metformin, substanta de contrast poate duce la aparitia unor probleme; in aceasta situatie medicul va recomanda cand sa se opreasca administrarea metforminului si cand sa se reia

-exista un mic risc de aparitie a cancerului dupa CT datorita razelor X; riscul este mai mare la copiii sau la persoanele care au avut multiple examinari cu raze X in antecedente. Medicul va trebui informat de numarul expunerilor la radiatii inainte de efectuarea investigatiei
Imi pare rau ca sunteti in situatia aceasta. Dar totul o sa fie bine.Asa e viata! Pup dulce si succese voua!