| anonim_4396 a întrebat:

1) Are ceva daca mi-a iesit maseaua de minte devreme adica la 15 ani?
2) Se merita sa astept sa iasa de tot(maseaua este acoperita complet de gingie),stiu ca cea acoperita complet costa foarte mult, pana la 400 de lei cu tot cu tratament, si cea iesita complet costa doar 100 de lei.
FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| PeFuga a răspuns:

Maseaua de minte se scoate doar daca iti recomanda dentistul. Asteapta sa vezi cum iese singura. Daca iese normal, atunci o lasi la locul ei. Daca iese stramb (directia de crestere este inspre molarul de langa) atunci trebuie scoasa pentru ca poate cauza probleme si chiar dureri... Daca ai o radiografie te pot ajuta cu un sfat concret. Daca nu, atunci mergi la stomatologul tau!

| jmekerashu a răspuns:

Cât de ciuda nu ar părea astăzi pentru noi, dar s-ar putea să nu fie nevoie să faci o extracție. Deși se întâlnește rar, unii oameni trăisc foate bine cu molarii de minte pe loc. Lasă-i să crească să vezi evoluția lor. Dacă cre4scând vor afecta dantura, îi vei scoate. Acum asta nu ar trebui să fie o grijă pentru tine - http://www.i-medic.ro/stomatologie/sanatatea-orala-si-maselele-de-minte

| Dinalixa a răspuns:

E normal sa iasă la vârstă asta, las-o sa iasă singura natural si nu îți face griji, funda te rog :3