| daniel176 a întrebat:

Acum vreo saptamana aveam gingia inflamata si am durut vreo 3 4 zile incepea sa aisa maseaua de minte, iar acum se vede ca a iesit dar in mare parte e acoperita de gingie. intrebarea mea este o sa o strapunga?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ana9999 a răspuns:

Pai nu iti ramane decat sa astepti, nu am de unde sa stiu exact cand va creste complet pentru ca fiecare persoana e diferita, nu exista un etalon clar pentru asta, depinde si de cat de lungi sunt radacinile sau de ce informatii genetice detine corpul tau. Oricum, pentru o masea de minte nu e cazul sa iti faci prea multe griji, multe persoane le scot mugurele copiilor inca dinainte de a erupe tocmai pentru a nu le mai creste aceste masele.

3 răspunsuri:
| Eastwood a răspuns:

Pai daca tot o sa fie inflamata o sa o strapunga pentru ca nu are cum sa creasca daca e inflamata!

| Ana9999 a răspuns:

Nu iti face probleme, maselele de minte in general cresc mai greu si mai deformate decat restul dintilor sau maselelor, insa va creste fara probleme la timpul potrivit. E posibil sa te doara o perioada lunga, iar dezvoltarea lor completa sa se finalizeze chiar si dupa 25 de ani sau la unele persoane nici macar nu mai apar deloc, deoarece evolutia tinde sa le elimine pentru a micsora marimea gurii. In orice caz, mergi la dentist pentru un control de rutina si detartraj cam la 6 luni, nu numai pentru a preveni o infectie datorata intrarii resturilor de mancare intre gingia de deasupra si maseaua care iese, dar si pentru a te asigura ca si restul dintilor sunt sanatosi.

| daniel176 explică (pentru Ana9999):

Am uitat sa spun acum nu mai este inflamat si am 19 ani

| Ana9999 a răspuns (pentru daniel176):

Pai nu iti ramane decat sa astepti, nu am de unde sa stiu exact cand va creste complet pentru ca fiecare persoana e diferita, nu exista un etalon clar pentru asta, depinde si de cat de lungi sunt radacinile sau de ce informatii genetice detine corpul tau. Oricum, pentru o masea de minte nu e cazul sa iti faci prea multe griji, multe persoane le scot mugurele copiilor inca dinainte de a erupe tocmai pentru a nu le mai creste aceste masele.