| franciscintaiul a întrebat:

1) Există vreun medicament pe baza de piracetam care se vinde fără rețetă? În țările civilizate e supliment alimentar. 2) Se găsesc nootrope în România de vânzare fără rețetă sau fără să fie interzise? 3) Ce părere aveți de sulbutiamină? E cunoscut în farmacii sub numele de Enerion. 4) Știți ceva pentru memorie care să ajute cu adevărat la concentrare, să amplifice funcțiile cognitive, să dea un boost creierului? în afară de memoplus, lecitină și alte porcării comerciale care nu au niciun efect decât puțin placebo. 5) Sunt deschis la orice sfat primit în privința medicamentelor care ajută la amplificarea funcțiilor creierului : memorare, concentrare, motivare și împotriva asteniei intelectuale.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Laurentiu_Marius_1982 a răspuns:

Azi 20/2/2019 am luat piracetam din farmacie fara rețetă... 4. 5lei 20pastile de 800mg. Craiova

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Piracetamul nu poate fi supliment alimentar (adica netestat deloc, doar scos pe piata), fiindca are multe efecte asupra creierului si poate fi periculos daca este luat dupa ureche. NU stiu in ce tara l-ai vazut tu supliment alimentar, dar te asigur ca nu era civilizata. Nimic care contine piracetam nu se vinde la liber, daca ai nevoie de un astfel de medicament, medicul tau de familie va sti.
2. Nu e cazul sa iei nootrope fara sa iti fie recomandate de medic. Poti lua insa suplimente alimentare de tip Lecitina sau Ginkgo Biloba.
3. Sulbutiamina da prea repede dependenta si nu o sa o mai poti opri. Nu este recomandata.
4. Nimic nu da boost unui creier neexersat. Singura chestie eficienta este efortul mental constant de lunga durata. Adica tu ppune mana si invata 14-16 ore pe zi, in fiecare zi si vei vedea imbunatatiri in maxim 8 luni. NU este adevarat ca MemoPlus este placebo, are un efect destul de similar cu Piracetamul, te asigur ca le-am luat pe amandoua in studentie, la recomandarea medicului. Stimularea memoriei era aproape echivalenta, poate 1-2% mai mult pentru Piracetam, dar piracetamul imi provoica insomnii cumplite, nu putea adormi si nici mentine somnul mai mult de 20-30 de minute, asa ca am renuntat dupa o saptamana.
5. Din multa experienta, fiindca am invatat mult in viata mea si am si luat aproape toate medicamentele care ajuta la asta: doar efortul mental constant este cu adevarat util. Ginkgo Biloba si lecitina au si ele efecte bune, daca le iei corect minim 6 saptamani. De asemenea, te ajuta sa mananci dulce in timpul invatarii si sa bei ceai verde sau negru (teina e superioara cafeinei in procesul de invatare). Dar functioneaza numai pe un creier exersat si muncitor, pe un creier care lancezeste nu functioneaza absolut nimic.

| AvalohAlyn a răspuns:

Sa inveti 14-16 ore pe zi? Doamne fereste!laughing

| kiri11 a răspuns:

Citeste mai multe despre suplimentul revitalum mind plus. Este indicat tocmai pentru problemele memoriei si regenerarea celulelor nervoase din creier happy

| Dumitru_Mirela_1990 a răspuns:

Sfatul meu: Ginkgo plus 100% natural, rezultate excelente + nu dă dependență: https://www.comenziforever.ro/......-plus-ID50