| anonimus010101110 a întrebat:

Salut TPU, as avea nevoie de niste sfaturi referitoare la diabet, nu cred ca am dar incerc sa ma feresc de el cat pot, acum o luna mi-a murit mama si am auzit ca diabetul se face si pe baza de stres, as avea nevoie de niste sfaturi despre cum as putea sa evit diabetul. Eu am o inaltime de 1.79 si o greutate de 89kg,(am 16 ani, aproape 17) dar nu arat chiar asa gras, adica da, am putina burta dar nu multa, un lucru ce a inceput sa ma ingrijoreze este ca de o luna mi-e rau cand mananc dulciuri, nu trebuie sa fie multe, poate sa fie doar o bomboana, daca o mananc tot mi se face rau. Tin sa precizez ca pana acum o luna inainte sa moara mama nu am avut problema asta deloc si asta ma ingrijoreaza putin pentru ca nu stiu cauza si imi este frica ca e un semn al diabetului, ca sa mai adaug putin context tin sa spun ca nu prea mananc fast food sau junk food, mananc cam doar mancare de casa. Bun lasand astea la o parte va rog sa ma ajuti cu niste sfaturi referitoare la prevenirea diabetului si sa imi explicati o posibila cauza a faptului ca mi se face rau cand mananc dulce, multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Skarr a răspuns:

Noi nu suntem doctori. Cel mai bine ar fi sa te duci la doctor sa te testeze sa vada daca ai diabet sau prediabet. Si tot el o sa ti spuna cum sa l eviti si ce sa mananci. S ar putea sa ti se faca rau dupa ce mananci dulce de la frica daca zici ca pana acum o luna nu ti s-a intamplat. Dar trebuie sa te duci la doctor unde poate sa ti testeze sangele.
Daca nu veri sa te duci la doctor incearca sa mananci multe legume si fructe (fructele au si ele fructoza care in cantitate mare nu e buna mai ales daca ai diabet deci mananca cu moderatie ), mananca cat de putin zahar poti si nu manca multi carbohidrati si grasimi procesate. Adica paine ( poti sa mananci in moderatie daca vrei dar nu multa), chips uri, sticks uri, etc
Alt factor care iti mareste sansa la diabet e daca esti supraponderal sau obez.
Incearca sa slabesti si sa ajungi sub 79kg sau daca faci sala si pui muschi atunci poti sa ai si mai mult de 79.
Poti sa te apuci de sala sau sa faci exercitii acasa. Si astea ajuta sa previ diabetul.

| anonimus010101110 explică (pentru Skarr):

Nu e vorba de muschi pentru ca am facut sala cam de la 15 ani, e vorba de greutate, am sa incerc sa mai slabesc, iar cat despre analize pot sa spun ca au iesit destul de bune pentru ca mi am un set marti, acolo mi au testat si glicemia si mi s-a spus ca e okay, aveam glicemia 100, si glicemia normala este intr e 90 si 120 deci cred ca e okay, si in afara de analize mi am mai luat o data glicemia acum 2 saptamani cu glucometrul unei vecine care are diabet si atunci aveam 118, dar oricum, multumesc mult pentru sfaturi, am sa incerc sa ma tin de ele cat pot si eu

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se numește glucometru, nu costă mult. Cu el îți măsori glicemia dimineața, ca să scapi de stresul că ai putea avea diabet.

| anonimus010101110 explică (pentru sadrian46):

Da, intr adevar, ar fi util unul, numai ca eu vreau sa evit diabetul, nu frica de a-l avea

| sadrian46 a răspuns (pentru anonimus010101110):

În cartea - Cum să nu mori- De Michael Greger, pe cae o poți cumpăra online, este un capitol dedicat acestei probleme.

| anonimus010101110 explică (pentru sadrian46):

Am sa o citesc, multumesc multe pentru informatii