| Emima27 a întrebat:

Iertati-mi intrebarea prosteasca :c
In ultimul timp am inceput sa mananc sanatos (junk food sau prostii cel mult o data pe luna) pentru ca din pacate, in familia mea au fost multe cazuri de cancer si diabet, din ambele parti ale familiei si mi-e frica de asta.
Sunt sanse sa patesc si eu ceva atat timp cat am grija de alimentatia mea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DaniTDCI a răspuns:

Din pacate sunt cazuri de boala care se mostenesc din parinti sau rude, dar sansele sunt foarte mici, partea buna e ca daca mananci sanatos (aici includem mancarea facuta de casa, orice e de casa, supe, ciorbe, etc) vei fi perfect sanatos, in schimb mancarea de la fast food e cam nesanatoasa, stai linistit, daca mananci sanatos vei fi sanatos happy

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Orice medic te va sfatui sa mananci multe fructe si legume si sa faci miscare. Asta e un sfat general care poate fi dat la toata lumea care nu sufera de o boala anume. Insa ai grija sa nu dai in http://ro.wikipedia.org/wiki/Ortorexie

| Freya1 a răspuns:

Se poate mosteni genetic dar poate tu ai noroc.Continua si mananca sanatos iar daca ai vreun dubiu ca poti suferi de aceste boli avand in vedere ca e genetic fa-ti controale periodice ca daca ti se declansaza vriuna sa stii din timp

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Treaba e ca nu se stie de la ce apare cancerul.Intr-adevar,mancarea nesanatoasa e un factor, dar nu e singurul si nu stim inca daca e cel major.Soarele,vopselele se par toate astea sunt cancerigene.Intr-adevar,daca mananci sanatos diminuezi riscurile, dar nu le elimini.Parerea mea e ca daca ti-e sortit sa ai cancer vei avea indiferent ce faci.Bine,,asta nu inseamna ca de acum poti sa mananci doar fast food si sa bei numai Cola.Trebuie sa ai grija de sanatatea ta

| AndreiWeisz a răspuns:

Daca esti predispus genetic, este cam greu. Cu siguranta ca un stil de viata sanatos poate intarzia sau chiar preveni aparitia cancerului, dar depinde de cat de predispus esti din punct de vedere genetic.

| Porcusorul a răspuns:

Alimentatia sanatoasa poate preveni diabetul si bolile cardiovasculare, dar in cazul cancerelor aceasta doar reduce din riscuri, nu le elimina. De fapt, studii facute pe durata a catorva decenii si pe sute de mii de pacienti au aratat ca o alimentatie sanatoasa reduce riscurile doar a unor cancere, in principal cele ale sistemului digestiv (colorectal, de stomac), dar fara nicio dovada ca ar reduce riscurile celorlalte tipuri. Pentru a avea o viata lunga si sanatoasa mananca echilibrat, fa miscare cel putin o ora pe saptamana, nu fuma deloc, iar alcoolul consumat cat mai rar si cu moderatie.

| Otto19 a răspuns:

Daca ai grija de alimentatie nu, dar se poate sa fie genetic, dar daca ai grija de tine nu patesti nimic