| Costin2011 a întrebat:

aceasta intrebare este adresata celor care au facut operatie de stabism(divergent sau convergent) sau celor care au facut anestezie locala.

Vreau sa stiu procedura de anestezie locala la strabism divergent si... daca este dureros, necomod sau altceva ca sa stiu la ce sa ma astept, si cat dureaza pana cand trece efectul anesteziei?

Numai bine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| jordan210cm a răspuns:

Procedura este in felul urmator:stai intins pe un pat cu fata in sus si cu privirea indreptata spre un anumit punct,de obicei dreapt in tavan,dupa care urmeaza sa ti se injecteze in ochi o seringa de anestetic,sa nu te temi,durerea nu e mare,e mai mare frica in cazul in care ai frica de ace sau ceva de genul,dupa ce iti injucteaza prima seringa o sa simti o presiune mare in acea zona,anestezistul iti va da o greutate sferica pe care sa o tii presata pe ochi, dupa cateva minute va reveni sa verifice daca anestetia si-a facut efectul, te va pune sa iti misti privirea dupa care se va repeta ciclul cu unca o seringa de anestetic numai ca acum in alta parte a globuli ocular.In timp ce iti injucteaza anesteticul vei simti din nou ca si cum ti s-ar umfla partea acea a ochiului si va trebui sa tii din nou greutatea apasata pe el dupa ce iti va face injectia, anestezidtul va reveni sa controleze si ar trebui sa fie ok dp 2 injectii la un ochi, aceai procedura se va repeta si la celalalt ochi.Eu am facut asa ceva numai ca la mine a fost anestezie pentru deslipire de retina din urma unui accident, si a fost calculata sa tina in jur de 2-3 ore dar in functie de operatie anestezia poate dura si mai putin! Curaj si multa sanatate!