| DirviziuQ a întrebat:

Acum 2 saptamani mi-am pus o plomba definitiva, nervul nu a trebuit scos. Din cate a spus medicul nu a fost o carie ci o fisura, in sensul ca s-a crapat smaltul fiindca as fi mancat ceva foarte tare. Ma durea doar cand mancam ceva dulce. Problema este ca am fost cu cateva luni inainte la un alt dentist, nepriceput, care, desi i-am spus ca ma durea a spus ca nu am nimic iar eu am lasat asa. Cum am spus, au trecut 2 saptamani, iar azi cand am mancat o napolitana cu crema de ciocolata, m-a durut tare, la fel de tare ca inainte de a-mi fi pus plomba. Nu stiu ce sa cred, deoarece am inteles ca locul respectiv poate durea cateva saptamani, dar nu ma doare decat daca mananc ceva dulce, la fel ca inainte, si inca am plomba pusa. Ce credeti ca este? Ce ar trebui sa fac avand in vedere ca medicul pleaca in concediu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Mai poti merge o data inainte ca medicul tau sa plece in concediu si sa il intrebi ori sa ii dai un telefon inainte sa plece daca ai numarul sau.
Intr-adevar daca fisura a fost mai adanca dintele si cu plomba este mai sensibil pentru o perioada. Insa nu ar trebui sa fie sensibil la dulciuri. Ar trebui sa fie sensibil cand mesteci, cand consumi alimente reci ori fierbinti, dar nu la dulciuri.
Singurul lucru la care ma pot gandi este ca fisura a luat-o in mai multe directii si lui i-a scapat o parte pe care nu a acoperit-o, iar alimentele inca intra in zona respectiva.
Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu el si sa il intrebi. Pana atunci incearca sa eviti sa mananci alimente dulci pe partea respectiva.

| DirviziuQ explică (pentru OoBunnyoO):

Problema este ca degeaba il sun acum, fiindca trebuie sa ii faca la o doamna ceva lucrare mare, de abia m-a putut lua si pe mine, are foarte mult de lucru. Partea ciudata este ca nu ma doare daca mananc alimente normale, ci doar la ciocolata, lucrurile dulci, la fel ca inainte. Ar putea fi si faptul ca i-am spus sa nu imi faca anestezie cand mi-a pus plomba si m-a durut suportabil?

| OoBunnyoO a răspuns (pentru DirviziuQ):

Nu, nu are nicio legatura cu faptul ca nu ti-a facut anestezie. Poti incerca doar sa il vezi 5 minute nu neaparat pentru o consultatie si sa il intrebi.
Zaharul are o reactie chimica foarte rapida, dupa ce ajunge in gura enzimele din saliva il transforma foarte rapid in acid (ceea ce nu se intampla cu niciun alt aliment, decat cu cele care contin zahar, deci dulci sau acre), de aceea doare. Problema este ca acidul doare in general cand intra in contact direct cu nervul, de aceea cred ca este posibil sa mai exista o fisura pe undeva, poate sub gingie ori fisura respectiva nu a fost acoperita complet. Prin urmare daca plomba acopera tot nu ar trebui sa mai doara la dulce, pentru ca nervul va fi protejat. Sau macar nu ar trebui sa te mai doara cum te durea inainte (plomba nu protejeaza atat de bine nervul impotriva factorilor externi, pentru ca nu mai are smaltul natural care are acest rol). Daca te durea si la alimentele fierbinti, reci dupa ce iti punea plomba era normal. Alimentele reci/calde merg in jurul dintelui si pot provoca durere la dinti sensibili fara sa aiba nevoie neaparat de contact direct cu nervul, ceea ce insmna ca dintele a devenit mai sensibil la toti factorii dupa ce i-a fost indepartat smlatul. Intr-adevar este foarte ciudat ca te doare doar la dulce.
Ar fi posibil sa ai dintii mai sensibili la dulciuri decat la alte lucruri. Daca nu reusesti sa vorbesti cu dentistul tau, incearca o perioada sa folosesti o pasta de dinti pentru dinti sensibili si sa eviti cateva zile sa mananci dulciuri cu masea respectiva. Daca durererea nu se amelioreaza intr-o saptamana, doua absolut deloc iar dentistul tau este inca in concediu, incearca sa mergi la un alt dentist daca este posibil.

| DirviziuQ explică (pentru OoBunnyoO):

Este o durere pe moment, nu ma tine minute intregi, iar medicul mi-a dat 2paste, Sensityve si Parodontax (nu stiu daca am scris bine) Dar ma doare destul de tare, si folosesc acele paste. Probabil ca am dintii mai sensibil, mi se face si tartrul mai usor, din cate am inteles de apa minerala. Probabil ca este cum spui tu, nu a zarit toata fisura, voi mai astepta ceva timp sa vad cum reactioneaza, iti multumesc mut pentru sfat si pentru ajutor :*

| OoBunnyoO a răspuns (pentru DirviziuQ):

Da, stiu despre ce tip de durere spui, asa este de regula durerea la dulce foarte ascutita si scurta. Incearca sa folosesti pastele de dinti de la el, Parodontax este mai mult pentru sangerarile gingivale nu prea este pentru dinti sensibili. De Sensityve nu am auzit pana acum, dar banuiesc ca are ceva legatura cu dinti sensibili.
N-ai pentru ce. Multa bafta! happy