| RobertP20 a întrebat:

Acum 3 luni discutat cu prieteni mei ca o sa mergem la mare intro excursie. Eu aveam burta si m-am decis sa fac abdomene, in fiecare zi faceam 50, uneori mai facea un `` antrenament mai special `` pe care l-am vazut pe YouTobe, fara sa respect un regim.De la 1 luna am observat ca se vedea abdomenul decat daca stateam culcat, dupa inca 1 luna nu-a mai crescut, si eu nu i-am dat importanta. Aseara am cautat pe un site cum sa-mi perfectionez abdomenul, am vazut ca de fapt exista 3 clase somatice :
ECTOMORFUL - genul de om slab, longilin, cu masa musculara redusa, grasime putina, oase subtiri.
MEZOMORFUL - individul cu cel mai mare potential pentru fitness si culturism.
ENDOMORFUL - genul care se ingrasa usor, are tesut adipos bine reprezentat, dar si masa musculara pe care o poate acumula relativ usor.
Eu pana acum 1 saptamana mancam numai prosti ( fastfood, mezeluri ) fara mancare gatita sau carne.
Eu normal ma clasific la clasa ECTOMORPH deoarece sunt slab si nu am masa musculara, dar in aceasta saptamana cat am mancat carne si am facut antrenament zi de zi ( 7 zile ) am observat o oare care schimbare, deci am un posibil potential de MEZOMORPH. Acum va rog sa ma ajutati ( daca stiti ) o dieta si / sau un antrenament pentru cresterea in masa musculara si lucrarea unui abdoment. !

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| 16Gabriela a răspuns:

Ai putea sa faci sala. Acolo faci pentru orice... (asa am auzit). Ai putea incerca, bafta. happy

| BeastMode a răspuns:

Consuma suficienti carbohidrati bogati in amidon (orezul alb, pastele, cartofii, cereale integrale).
Creste consumul de proteine (peste, pui, vita, curcan, lapte, albus de ou, concentrate proteice)!
Ar fi bine sa consumi si grasimi, grasimi sanatoase care contin Omega 3 : nugi, migdale, seminte de dovleac, ulei de masline, masline, alune etc...