| anonim_4396 a întrebat:

Daca sunt cam slab pot sa-mi cresc masa musculara? Ce alimente imi propuneti inainte de antrenament?

6 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

E mai important ce mananci dupa, proteine + carbohidrati si fibre.

In general trebuie sa ai mai mult de 3 mese pe zi, bogate in proteine a.i. sa-ti asiguri 2 grame / kilogram-corp zilnic, asa o sa cresti in masa musculara.

| poker85 a răspuns:

Bunabig grin!` Trebuie sa mananaci cu 1-2 iainte sa mergi la antrenament altfel ti se face greata cand faci exercitiilesad.Ca alimentatie recomand carnea de curcan care e bogata in proteine dar fara grasimi, painea de ovaz care la fel are multi carbohidrati(care te ajuta sa rezisti mai bine efortului depus la antrenament), cat mai multe legume si fructe(bananele de exemplu; o banana de 25 de cm are 140 de calorii si este plina de proteine),seminte de canepa(in loc de prafurile acelea pline de E-uri; maxim o lingurita pe zi),coaja de ou fiert bine spalata data prin rasnita(pentru calciu,o folosesti in lunile cu ``R`` cum ar fi ianuarie,februarie,martie, aprilie, septembrie, octombrie, noiembrie si decembrie; iei o lingurita pe zi fara varf insotita de miere sau duceata/gem facut in casa) happy!~ Cam atat sper ca ti-am fost de ajutor acum vorbesc din proprie experienta happy P:S: Nu face excese si mergi la sala cat mai deswinking. Bafta~!~

| Cosmin86 a răspuns (pentru poker85):

Banana plina de proteine? are 2 grame amarate la 140 de calorii, ceea ce NESEMNIFICATIV laughing

| Dkgray a răspuns (pentru poker85):

In cazul bananelor 1.1 grame de proteina per 100 grame de fruct ti se pare mult?!

| poker85 a răspuns:

Poate ca am gresit cu bananele dar restul e foarte bine. Apropo el a zis ca vrea sa creasca si in masa musculara asa ca trebuie sa creasca si in masa propriu zisa asa ca pentru asta sunt foarte bune bananelewinking

| Des7royer a răspuns:

Normal! De fapt daca esti slab si vrei sa cresti in greutate, cel mai bine e sa cresti in masa musculara. Exact asa am fost si eu.Iar in legatura cu alimentatia, uitate pe un site specializat, cu sfaturi de la nutritzionisti!happy