| CrisTy2020 a întrebat:

Acum 3 saptamani am avut o viroza, ma durea capul, gatul, urechile etc. Dupa ce am scapat de viroza aceea nu a durat mult timp undeva la 1 luna si a inceput iarasi sa ma doara in gat, sa imi arda ochii,dureri minore de cap si un pic si urechile. Eu la scoala acum, cum este perioada asta caludroasa merg intr-o blua cu fermoar si tricou, merg si cu capul gol. Ce credeti ca ar putea fi? A-si putea fi racit iarasi? Eu sunt mai sensibil, daca pot spune asa la schimbarile acestea de temperatura.Si durerile ma tin de vreo 1 saptamana. Va multumesc pentru tot ajutorul acordat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Andandut a răspuns:

Du-te neaparat la medic. Si eu am avut dureri dese in gat si am luat pastile dupa capul meu..si m-am ales cu o pneumonie, ca nu m-am tratat corect si la timp. Si imbraca-te bine, vremea e cam inselatoare perioada asta. Chiar daca e soare, tu ia-ti o bluza cat de cat groasa, nu umbla in tricou. Nu e vara.
Tu poate vei spune acum ca nu te duci la medic, ca n-are rost, ca nu stiu ce. Dar crede-ma, are rost. Si eu am stat fix ca tine, cu virozele asa, pe care le tratam eu cu medicamente de la farmacie. Si ti-am zis ce am patit, am facut pneumonie si am stat in spital. Pentru ca poate nu m-am tratat cu medicamentele potrivite bolii mele, sau poate am luat medicamente prea slabe, eu stiu? Important e sa te vada un doctor si rezolvi totul asa...
Pretuieste-ti sanatatea ca e cea mai importanta!

| CrisTy2020 explică (pentru Andandut):

Ok am vorbit cu medicul meu si a spus ca nu e pneumonie, adica eram la un pas sa fac dar am ascultat sfatul tau si m-am imbracat foarte gros. Si e ceva grav sa ai pneumonie fiindca nu am avut nici-o data si nu stiu cum si ce poate face

| CrisTy2020 explică (pentru Andandut):

Maine ma duc la medic la Resita sa imi mai fac un consult medical ca sa vad daca e pneumonie sau nu

| Andandut a răspuns (pentru CrisTy2020):

Ai mai fost la medic? Eu am facut pneumonie de la o raceala netratata, de la dureri in gat repetate si netratate la medic. Ti-am zis ca luam eu pastile dupa capul meu si nu e bine asa. Cel mai bine e sa ne ducem la medic. Pneumonia inseamna raceala la plamani si e grava daca nu mergi la medic sa o tratezi. Eu de exemplu, cand am avut pneumonie, aveam febra mare si ma durea foarte tare gatul si in piept, in zona plamanilor. Am stat internata in spital si am facut injectii de m-am vindecat. Deci ai mai fost la medic? Si ma bucur ca te imbraci bine. Poti raci la plamani si daca stai in frig. Doar tu poti avea grija de sanatatea ta, imbraca-te bine si pune-ti si fes pe cap in caz de ploua sau bate vantul tare. Mai bine te imbraci foarte bine decat sa racesti si sa suferi, nu crezi? Spuneai ca te dor urechile, sa stii ca te pot durea si de la frig.Probabil ti-a fost frig la urechi in repetate randuri si acum te dor. Eu cand ies afara si e un aer rece, daca nu-mi pun un fes, simt cum imi intra acel aer rece in urechi si ma dor.
De cand am scapat de pneumonie, ma imbrac foarte bine si nu am mai racit. Chiar imi pun si fes daca e cazul, sa stii. Nu conteaza eleganta, conteaza mai mult sanatatea! Si de cand ma imbrac foarte bine, nici gatul nu m-a mai durut. Si eu inainte aveam probleme mari cu gatul, ma durea des. Conteaza mult sa te imbraci gros atunci cand e frig. Vremea asta de acum e inselatoare, ba e soare, ba incepe sa bata vantul sau sa ploua. Sa ai la tine in geanta o geaca/hanorac mai gros si un fes, in cazul in care atunci cand pleci la scoala e cald si te imbraci mai subtire. Poate ti se pare aiurea ce zic, dar decat sa racesti, mai bine faci asa, mai bine iei masuri. Bine, masurile astea nu le iei pe timp de vara, ci le iei acum, primavara, cand vremea e foarte schimbatoare. Ca toamna si iarna oricum te imbraci gros banuiesc.
Dar acum cel mai bine e sa te duci la medic sa-ti faca niste investigatii si sa nu iei pastile de capul tau. Daca ai vreo raceala, chiar daca e minora, du-te la medic, pentru ca in functie de consultatie, el stie ce medicamente corespunzatoare sa-ti dea.
Nu am zis ca ai pneumonie, Doamne fereste, nu-s medic! Eu doar ti-am zis ce am patit eu si ti-am atras atentia ca de la frig poti raci grav, daca nu te imbraci bine.