| Andreink a întrebat:

Acum aproape trei săptămâni m-am accidentat cu bormașina la mana stanga, am atins cu un spiral de 4mm articulația de la degetul mediu între falanga proximală și falanga mediala pe partea anterioară a palmei. Neobservand nici o problema in flexarea degetului am lasat rana sa se vindece de la sine, după vindecare am observat că acel deget este foarte sensibil parca simt niste furnicături in momentul in care fac mișcări mai rapide, cred că am atins tendonul flexor și mă tem ca nu cumva pe viitor ca acel tendon sa fie predispus la ruptura. Ceva sfaturi m-ar ajuta enorm. Va mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mergi la un medic. Desi vad ca ai studii in medicina si ar trebui sa stii.

| JulyDreams a răspuns:

Poti sa tii mana intr-un lighean cu apa calda, sa-ti faci masaj usor daca suporti. Dupa ce te mai recuperezi poti incerca mingi pentru recuperarea mainii. Se pot folosi si sub apa.
Inveti de aici tehnici de masaj, e un profesor bun; dai search dupa hand pe canalul lui:
https://www.youtube.com/user/mgaft1/videos
Exemplu minge flexie:
https://www.decathlon.ro/minge-medicinala-1-kg-id_8381604.html
Exemplu minge extensie si flexie:
https://www.emag.ro/......D5ZZTZBBM/
Ia-o usor si nu forta. Daca se agraveaza nu insista.