| codrutz0000 a întrebat:

Salutare tuturor.Nu de mult am inceput sa ma antrenez si eu acasa, iar de un timp am inceput sa simt niste dureri in mana dreapta.Si o sa incerc sa va explic. Daca alerg sau daca fac tractiuni la bara ma doare asa putin, dar daca fac mai intens creste durerea.Insa este cam greu de explicat,nu cred ca este febra musculara,pentru ca am avut si din aceea si nu o simteam asa,insa nu este nici o durere ca la o buba(sa zic asa),este ceva de genul,porneste de la mijlocul mainii si parca mi se intinde pe toata mana. dar nu e chiar durere, un fel de putin amortire a bratului..si parca ma doare si ma face ( Intr-un cunvant parca...se opreste bratul,devine lenes), sa il misc greu si sa ma doara (dar cum am spus o durere greu de explicat.)
Asta la mana dreapta.
Aveti vreo idee?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Ai de **** mea, alifie mentolata rolling on the floor

ce zici tu e din cauza ligamentelor cotului si cum se aseaza oasele, care iti preseaza venele si deci senzatia de amortire si durere.
probabil ti se inflameaza cotul cand faci efort.

Faci incalzire inainte de exercitii?
rolul incalzirii este pentru a slabi si detensiona tendoanele si articulatiile.

| AdrenalinTm a răspuns:

In primul rand ai nevoie de o pauza de la antrenament 2-3 saptamani ti s-a intamplat asta pentru ca nu faci incalzire inainte ai inflamat ligamentele dar daca zici ca e lipsita de putere dupa poate fi inflamat si tesutul muscular.ia o pauza dupa 2-3 saptamani fa-ti incalzirea ca bruce-lee asa fa asa 3-4 zile doar incalzirea baga niste calciu stai la soare si spor la treaba

| codrutz0000 explică (pentru AdrenalinTm):

Mi-ati putea spune cateva exercitii pentru incalzire va rog, cam ce as avea de facut va rog frumos

| Danzell a răspuns (pentru codrutz0000):

Rotirea gatului, circular, lateral, fata/spate, precum si tinerea in pozitie laterala cu capul lipit pe umar,
ridica bratele la 90 grade lateral, si du mainile la umeri,
rotirea bratelor,
aplecari in fata cu atingerea degetelor picioarelor, si mentinerea pozitiei alternat cu repetarea aplecarilor
rotirea trunchiului in pozitie drepti, stanga dreapta,
aplecarea trunchiului in laterale, si rotirea trunchiului

sunt mai multe insa nu le stiu numele si cum sa le explic tongue

| AndRobert a răspuns:

Ce sport faci sau nu faci? Probabil ai facut o miscare la mana dreapta adica, gen arunci o mingie de baschet sau de fotball, si dupa care se plesneste nu stiu cum sa spun mai exact dar fa niste flotari, tractiuni, si ia-ti o pauza 1 zi sau 2 zi.

| DarkOnix a răspuns:

Eu iti zic sa te duci la un doctor banuiesc ca se va rezolva cu alifie mentolata.