| geniulanului2017 a întrebat:

Acum doua saptamani a inceput sa mi se incarneze unghia si s-a strans puroi.
Joi am programare la medic si a zis ca-mi face anestezie ori prin injectie ori prin spray, mi s-a mai zis si ca am fost inconstient ca am stat 2 sapt. asa si ca situatia s-ar putea sa fie cam grava.
Ideea e:
-care e procedura?
-care sunt sansele sa ma doara daca imi face anestezic(si efectele anestezicului, fiecare in parte)?
-voi putea sa merg de ex. a 2-a zi?
Dau funda, repede!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Nu o sa te doara absolut deloc in timpul procedurii pentru ca iti face anestezie in deget si nu mai simti nimic.
O sa poti merge, respecta cu strictete recomandarile medicului, o sa iti dea si antiinflamatoare eventual cel putin pentru cateva zile.
Procedura o vezi aici daca esti curajos sa te uiti la asa ceva;)
https://video.bzi.ro/cum-se-remediaza-chirurgical-o-unghie-incarnata-71078
https://www.youtube.com/watch?v=N8PwMDEZTDI

| Demidol a răspuns:

Dupa ce ca ai stat ca inconstientul 2 saptamani, mai faci si mofturi?
Daca te anesteziaza, nu sinti nimic. Vei putea merge, dar cu grija pana se prinde rana.