| EleonorM a întrebat:

Am fost la dentist pentru o banala carie la masea. Toate bune si frumoase pana cand a trebuit sa-mi faca o anestezie (gen injectie) in masea pentru ca era adanca caria si ma durea. Mi-a facut, am asteptat vreo 5 min sa-si faca efectul si la inceput am simtit ceva dar cand facea cu 'freza dentara' pe carie era o zona care ma durea rau de tot. Asa ca mi-a mai facut un anestezic, tot ma durea. Si inca unul si inca unul. In total 4. 4 anestezice si pe minte tot ma durea. De parca ar fi un nerv sau ceva viu in masea. O sa revin maine. pentru ca astazi nu a putut curata caria din cauza durerii. Inainte sa plec mi-a pus in pansament si cand a apasat am simtit o durere de la masea care se intindea spre mandibula si se ducea la alta masea. Ideea e ca m-a durut cu 4 anestezice. mi se pare aiurea. Doctora nu stie ce am asa ca revein maine pentru mai multe. Acum. Aveti vreo idee ce se intampla? Ati avut/aveti si voi aceeasi exprienta?
Si cum scap mai repede de efectul anestezicului? Am amuzit ca tine pana la 12 ore la unii oameni. iar mie mi-a mai facut si 4.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Probabil a fost un anestezic pentru copii, mai slab, eu am baut si cafea, am si mancat si mi a amortit locul asa de tare ca si a doua zi imi simteam locul amortit

| fuzzer a răspuns:

Dureaza ceva timp pana ce isi fac efectul anestezicele.Incearca sa te pui in pat, sa adormi.Dar continua sa mergi la dentist pana ce situatia ta se va imbunatati.

| morningstar a răspuns (pentru fuzzer):

Cum adica sa doarma dupa ce i se face anestezicul la dentist? laughing

| morningstar a răspuns (pentru fuzzer):

Mi s-a zis odata ca nu trebuie sa bem cafea inainte de a merge la dentist pentru ca anestezia nu mai are acelasi efect.
Daca nu bausei cafea, poate este viu nervul...intreaba dentistul daca nu ar trebui sa ti-l scoata.
Daca l-ai scos deja, e posibil sa fie o infectie acolo si din cate stiu eu, anesteziile la dantura nu se fac sau nu isi fac efectul daca exista o infectie dentara. Trebuie luat antibiotic...Sanatate!

| fuzzer a răspuns (pentru morningstar):

Trebuie sa gaseasca o metoda de a se relaxa, nu trebuie sa fie cu gandul doar acolo, ma rog, intra pe facebook, face ea ceva.

| morningstar a răspuns (pentru fuzzer):

Se relaxeaza inainte, dar la dentist nu prea ai cum sa intrii pe facebook in timp ce el trage de masea happy E corect ca nu trebuie sa se concentreze prea mult asupra ceea ce face doctorul acolo, dar nu ai cum sa te relaxezi, eu nu am putut niciodata, mi-a fost frica pana si la un banal control!

| fuzzer a răspuns (pentru morningstar):

Ok,morningstar,si tu vrei sa o traumatizezi pe fata asta pe viata?(acum rad), esti cam pesimista(banuiesc ca esti fata).Se trece si peste asta, doar nu-i capat de lume,"fiti barbati", de tura asta.

| morningstar a răspuns (pentru fuzzer):

Atat de terorizata am fost de dentisti incat nu pot sa imi inchipui cum e sa fii relaxat la dentist. Bineinteles, nu e capat de lume o masea scoasa sau tratata!

| karsivan a răspuns:

Eu as cauta alt stomatolog care sa stie sa faca anestezie.

| Andreea1985a a răspuns:

Efectul anesteziei este sigur din cauza infectiei sau cafea. Eu ma duc la dentist aproape zilnic si pot spune ca e foarte relaxant tongue nu mai simt nimic din momentul cand a bagat primul strop din anestezie, sunt foarte relaxata si chiar glumim in timpul lucrarii si pot sa spun ca vin dupa o experienta foarte urata, am avut infectie la o masea si dupa 4 anestezii doctora a incercat sa mi-o scoata dar nu a reusit decat o bucatica si asta pe viu laughing dar am trecut peste si ma bucur ca am gasit un stomatolog excelent unde ma duc de drag big grin