| imibagtoataplinelenume a întrebat:

Salut TPU, acum o luna de zile mi-am bagat cercel in ureche cu pistolul la o bijuterie, am tinut cercelul medicinal 3saptamani si dupa mi-am cumparat unul nou, cercelul nou il tot scoteam si il tot bagam la loc, astazi mi s-a infectat si a inceput sa imi curga putin puroi cu sange, m-am dat cu betadina si mi-am pus iar cercelul medicinal, ce sfaturi imi puteti da si o sa fie totul ok?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

Gaura făcută pare afară OK, dar înăuntru e încă proaspătă și dacă mai pui de pe mâini și niște microbi, atunci vei avea mereu probleme. Ai grijă la cercel fiindcă e posibil să faci alergie; ia unul de aur sau de argint. Va dura încă ceva timp vindecarea, dar totul va fi OK! Numai bine!

| imibagtoataplinelenume explică (pentru Caro34):

Cercelul cumparat recent este de zirconiu. mi-e ciuda ca s-a infectat fix inainte de scoala, dar o sa astept si o sa imi cumpar unul de argint sau de aur, multumesc, apropo cam cat timp dureaza vindecarea, din nou tot o luna? laughing

| Caro34 a răspuns (pentru imibagtoataplinelenume):

Depinde de igiena și imunitatea ta. Curata des locul și mâinile când dezinfectezi rana. Ia cercel de aur sau argint platinat! Numai bine!

| imibagtoataplinelenume explică (pentru Caro34):

Multumesc, o zi buna!