| AlexBmxRider a întrebat:

Acum o ora am cazut pe scari pe antebrat. Este putin umflat. Cand ating din lateral ma doare mai rau, iar cand strang pumnul ma doare dar putin. Este posibil sa fie fisurat rupt?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| eaglewatch01 a răspuns:

De obicei si la fisura, durata imobilizarii este cam aceeasi ca si la fractura.Dar depinde de gravitatea situatiei si de optiunile medicului.Nu neaparat trebuie aparat gipsat.Cum am spus, depinde si de parerea medicului.Stai de vorba cu el si vezi ce zice.Dar parerea mea e ca daca nu doare prea tare si nu arde, sau invineteste, nu e ruptura sau fisura.

6 răspunsuri:
| Anonimuuuussssss a răspuns:

Cel mai bine e sa te duci la medic...e posibil sa fie rupt. Funda?

| eaglewatch01 a răspuns:

Mergi la medic, dar daca nu ai auzit vreo trosnitura, poti sta linistit nu e rupt. Osul care se rupe la o cazatura, scoate un zgomot de lemn uscat.Stiu din proprie experienta.Totusi e indicat sa faci o radiografie.

| AlexBmxRider explică (pentru eaglewatch01):

N-as vera sa fac radiografii ca am facut vreo 3 in ultimele 2 luni si sti cum e. stiu ca se aude o trosnitura dar atunci chiar nu imi aduc aminte.

| eaglewatch01 a răspuns (pentru AlexBmxRider):

Pai nu stiu daca exista si alta modalitate de a afla ce s-a intimplat, in afara de radiografie, probabil un medic isi da seama si prin alte mijloace.Dar cred ca in final si medicul tot la raze o sa te trimita.

| AlexBmxRider explică (pentru eaglewatch01):

Daca este fisurata mi-o pune ghips nu? Daca da pentru cat timp?

| AlexBmxRider explică (pentru eaglewatch01):

Cred ca este doar o vanataie. Cand mi-am rupt metacarpianul mi s-a umflat rau de tot si ma gandesc ca si la fisura s-ar fi umflat macar putin sau ar fi durut tare, tare. Acum si daca o palpez vanataia nu ma doare, doar daca palpez din lateral doare putin. Oricum, multumesc de raspunsuri. O sa iti dau funda!

| eaglewatch01 a răspuns (pentru AlexBmxRider):

De obicei si la fisura, durata imobilizarii este cam aceeasi ca si la fractura.Dar depinde de gravitatea situatiei si de optiunile medicului.Nu neaparat trebuie aparat gipsat.Cum am spus, depinde si de parerea medicului.Stai de vorba cu el si vezi ce zice.Dar parerea mea e ca daca nu doare prea tare si nu arde, sau invineteste, nu e ruptura sau fisura.