| anonim_4396 a întrebat:

Acum studiez la liceul de arte, fac actorie.
Cand termin as vrea sa absolvesc facultatea de medicina si sa ma fac psihiatru.
1.Are o oarecare legatura asta cu actoria, adica ma ajuta ceva actoria in asta sau e in zadar?
2. Ce carti ar trebui sa citesc ca sa studiez psihiatria si bolile mintale?
Cum trebuie sa fii ca sa devii psihiatru?
Am nevoie de raspunsuri bune! Dau fundalaughing)
P.s. sunt a 9-a, fata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In principiu nu au nici o legatura, diferentele fiind masive!
La Arta se pune accent pe literatura, pe cand la medicina, se pune accent pe chimie, anatomie, psihologie.
Ca sa mergi la o facultatea de medicina, cred ca ar trebui sa incepi pregatirea la chimie si anatomie din clasa a IX-a, ca sa poti sa sustii niste examene atat de grele ca cele de le medicina.

| CuriousStuff a răspuns:

Si doctorul e un actor bun uneori, dar alte legaturi nu sunt.
Carti, inca nimic, o sa te saturi de ele in facultate, momentan citeste carti pentru ca sa iti iei admiterea la facultate, pihiatru ajungi doar dupa ce termini medicina generala (6 ani, unde faci de toate) si apoi rezidentiat de psihiatrie (inca 4 ani, unde o sa citesti toate cartile de psihiatrie si o sa inveti doar psihiatrie).

Sanatate!

| WhiteLife a răspuns:

Nu prea au nicio legătură, dar poate vei putea în timpul liber sa faci un hobby din actorie. Cărțile o sa ai ocazia sa le citești la facultate, când vei da examene din ele. Sau poate îți vor place cărțile de psihologie, poți sa încerci câteva. Momentan poți sa te interesezi din ce se da admiterea la facultatea din orașul tău și sa citești eventual manualele de la materiile respective.