| Merișor02 a întrebat:

Salut, TPU!

Am 13 ani si....cred, cred ca am paduchi. Din nou. Ma mananca suficinet de tare scalpul si acum vreo doua luni bunica-mea mi-a gasit niste lindeni moarte. Nu am dat prea mare importanta si am trecut cu vederea, amintindu-mi mai ales de chinuiala de cand eram mica. Inca nu i-am spus mamei, dar am de gand sa-i spun sa ma verifice. Ar fi a treia oara cand fac paduchi(sunt o norocoasa). Teama mea mai mare e sa nu ma tunda mama. De cand ma stiu am avut parup scurt, iar acum il am lung si imi place asa cum e. Dar mama a fost mereu impotriva, si chiar acum cateva zile mi l-am scurtat vreo 5 cm, pentru ca unele fire se despicasera si pentru ca imi cam cadea parul. Si mai incepe si scoala... Mama nu cred ca o sa aiba de gand sa cumpere samponuri speciale, ci o sa inceapa cu leacurile ei babesti si cu tunsul. Iar bunica...o sa explodeze. "E rusine, numai nespalatii au..." >.< Dar eu sunt chiar foarte igienica si ma spal de doua ori pe saptamana pe cap.

In fine..deja povestesc prea mult. Va rog, nu veniti cu, comentarii rautacioase...
Intrebarea e: cum sa scap mai repede si eficient de paduchi si cum s-o conving pe mama sa nu ma tunda(sau cel putin nu prea mult)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
N-are de ce sa te tunda, sunt zeci de produse contra paduchilor. Mergi la farmacie si cere piaptan cu dinti desi pentru paduchi, sampon anti paduci si eventual si ceva solutie, un praf sau din acela cu pulverizator.

| Correct a răspuns:

Pai daca nu vei folosi samponuri speciale tot leacurile babesti is calealaughing
Rasul in cap sau gazarea.