| mario98 a întrebat:

Am 14 ani. Fac sport de performanta de la varsta de 7 ani.(karate) Cred ca am trecut de stagiul flotarilor, genoflexiunilor si abdomenelor. Vreau sa trec la ceva mai indraznet. As dori sa stiu daca este bine sa ma apuc de sala. Am peste 1.70 si 54 kg.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Eliene a răspuns:

Pai...greutatea normala ar trebui sa fie egala cu zecile de la inaltime minus 10, deci... dupa un scurt calcul reiese ca tu ar trebui sa ai 60 kg : 70-10=60.
Ma rog...in marea majoritate esti ok, dar ar cam trebui sa te ingrasi ca sa ajungi la greutatea normala.
Eu nu iti recomand sala, deoarece lucrand mai ales cu gantere si ''chestii'' de genul - te opresti din crestere... Dar, alte exerciitii usoare pentru VARTSA TA (nu trebuie sa faci ceea ce fac si cei de 30 care au un fizic mai ''aratos'') sunt binevenite.
Dar apoi te gandesti ca e SCUMP sa mergi o luna la sala. De ce nu iti cumperi o saltea izopren, te pui pe jos si incepi sa faci exercitii? Sau uita-te la videoclipuri de pe net?
Sau: alearga de sus pana jos pe scara (dezvolta muschii picioarelor), ia-ti doua sticle de 1 litru si fugi in parc cu ele in maini, plimba-te cu bicicleta, sari coarda, prinde un prosop de clanta usii, tine-l strans de un capat si apleaca-te spre clanta fara sa indoi prosopul
Sunt atatea metode IEFTINE si care DAU REZULTATE vizibile asupra muschiilor si a corpului in general, ca ai sa te miri de cate o sa auzi.
Iti doresc succes cu exercitiile si sa ai o vara faina!
Sper ca te-am putut ajuta.'
Fundita?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Eliene):

Nu conteaza asa mult greutatea raportat la inaltime, conteaza doar indicele de grasime, atat. Poti avea greutatea X doar din masa musculara sau din masa musculara + grasime.

Si sincer, nimic din ce faci pe saltea nu se compara cu sala happy

2 răspunsuri:
| MhElenag a răspuns:

Uhhh,,, esti ok love struck