| stefan09472 a întrebat:

am 13 ani si am 1.70 si sunt foarte slab, fac sport de performanta (Karate) de 6 ani si nu am masa musculara, credeti ca ar tebuii sa ma apuc de sală?
Am 1.70 si 52 kg, dar sunt foarte slab.
Dau funda pentru cel mai bun raspuns

5 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

Mdea... eu am 15 ani, 1.75 si 60 de kg. Ma rog. asta nu conteaza. Si da, ar trebui sa faci sala, karatele sunt mai mult pentru auto-aparare, deci daca vrei muschi mai bine te duci la sala, si mananca in fiecare zi ceva ce ingrasa happy Daca nu, du-te la un control, poate esti slab ca ai o problema de sanatate. Ma rog. GL

| IseeVoices a răspuns:

Nu conteaza masa musculara ci forta,
de exemplu aia din china care practica artele martiale sparg caramizi sau placute de lemn (si nu, nu se intampla numai in filme) dar daca pui pe unu cu muschi isi rupe mana, de ce oare? pentru ca nu are suficienta forta ca majoritatea iau proteine si numai cresc muschii normal. Daca te descurci bine cu karatele poti sa continui si sa faci mai tarziu un sport de performanta unde poti castiga si bani.
Bafta

| Cosmin86 a răspuns (pentru IseeVoices):

Poate pe unii ii intereseaza muschii doar ca sa arate bine... forta in ziua de azi e cam inutila, decat daca vrei sa participi la concursuri de genul.

| stefan09472 explică:

Eu hai shito ryu, in stilul ala de karate nu spargi caramizi si ce vezi tu prin filme acolo sunt eu contra cineva

| IseeVoices a răspuns (pentru stefan09472):

Https://www.youtube.com/watch?v=eY-IwFgvi64 uita-te tu la asta si dupa vino si spune-mi ca nu se practica.
Acum nu ma intelege gresit eu nu am zis cum intri in sala gata spargi caramizi ideea e ca exista si nu doar in filme. Cauta poze cu Bruce lee si apoi cauta cel mai celebru culturist si spune-mi diferenta de muschi, intr-adevar culturistu' sterge la fund cu el la capitolul muschi dar intr-o lupta nu cred ca mai e acelasi lucru.