| Ninja69 a întrebat:

Am 14 ani și am o problemă cu urechea, mai exact mi s-a depus un dop de ceară. Intervenția doctorului este dureroasă? Când te duci cu această problemă te rezolvă pe loc sau ai nevoie de programare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pune-o pe mama ta sa-ti bage apa calda cu seringa in ureche, dar sa faca presiune ca sa dea jet de apa in ureche, Seringa se tine la intrarea in ureche, nu se baga in ureche!
Dupa mai multe ture de jet cu apa calda, cu seringa, se va desprinde dopul si va cade. Nu uita sa tii un castronel langa ureche, sa curga in el.
Pe viitor, invata sa-ti cureti urechile, ca-i tare rusinos sa ajungi la 14 ani si sa nu stii ca si urechile trebuiesc spalate si curatate!

| JackR a răspuns:

Interventia nu este dureroasa si dureaza cateva minute, la orice cabinet ORL. De obicei se face pe loc.
Poti incerca si acasa, folosind A-Cerumen, un spray pentru curatarea urechii, disponibil la orice farmacie.

| francut a răspuns:

Cand te speli te doare? De asta nu te speli pe urechi?