| thunder11 a întrebat:

Salut TPU, am 14 ani si in fiecare dimineata cand ma trezesc scuip o gramada de sange de culoare inchisa, asta se intampla de aproape 3 luni in fiecare dimineata adica nu exista zile in care se intampla si zile in care nu, se intampla mereu

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| carevaescu a răspuns:

Du-te repede la urgenta

| Theo94 a răspuns:

Fa-ti un control medical.

| nukeyly a răspuns:

Noi nu putem ghici ce ai, la 14 ani esti tanar si ce zici nu-i bine, dar un medic si un set de analize te poate lumina.

| Eusunt132 a răspuns:

Bei? Fumezi? Te droghezi?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi urgent la medicul de familie! El te va indruma unde trebuie. Diagnostice online nu exista!

| gratargratar a răspuns:

Te duci la pneumologie. Hemoptizia poate sa apara intr-o gramada de boli...
Care e cantitatea de sange? Sunt doar cateva firicele? Cum arata in rest saliva pe care o tusesti?
Transpiri noaptea, ai febra?

| DaniTDCI a răspuns:

Roaga-te sa fie doar o masea cariata si nimic mai grav de atat, trebuie urgent sa mergi la un consult.

| ReddY25 a răspuns:

Fugi la medic

| OSLOMELBOURNE a răspuns:

La doctor repede

| thunder11 explică (pentru gratargratar):

Cantitatea de sange difera in fiecare zi adica sunt zile in care este o gramada de sange si sunt zile in care este mai putin iar dupa ce scuip sangele inca ramane niste saliva de culoare inchisa pana se duce tot si revine la normal dar in rest nu tusesc sau transpir si am febra noaptea

| thunder11 explică (pentru Eusunt132):

Nu fac niciuna dintre astea

| Violleta2022 a răspuns:

Urgent la spital!

| mi25 a răspuns:

Doamne, cate indicatii gresite!
1. In primul rand, daca are doar 14 ani sa le spuna parintilor.
2. In al doilea rand, trebuie sa mearga - peste planificare - la medicul de familie.
3. Ce sa caute direct la pneumologie? De unde stie ca este o problema pneumologica?
4. Cat priveste mersul la spital este cea mai mare prostie. La spital se primeste doar cu bilet de internare dat de un medic specialist. Dar asta nu o putea debita decat Violleta.

| darrio2007 a răspuns (pentru mi25):

A fost doar o idee data de Violleta. Cu restul trebuie sa isi puna el si parintii lui, mintea la lucru.
Tu doar critici dar lui nu i-ai dat nici un ajutor.

| darrio2007 a răspuns:

Mergi cu parintii la un control medical. Nu e bine ce ti se intampla.

| mi25 a răspuns (pentru darrio2007):

Ce ajutor sa-i dau, in afara de a-i spune unde sa mearga urgent?
Cat priveste ideea data de Violleta... este o prostie. Nici nu poti intra in spital, decat daca un medic specialist are cabinet de consultatie acolo.
Din critica mea rezulta ce nu trebuie sa faca. Nu am vrut sa-i scriu fiecaruia in parte, mai ales ca Violleta, ca sa nu-i mai fie criticate direct prostiile ce le debiteaza, m-a blocat.