| Knife00 a întrebat:

Am 14 ani si mie inca nu mi-au cazut premolarii de sus..adica (in caz ca gresesc) urmatoarele doua masele dupa canini.Nu se misca deloc si sunt surprins deoarece stiu ca de pe la 12 ani trebuiau schimbati. Care ar putea fi cauza? Calciul? Sau? Ideea e ca eu pana pe la 11-12 ani nu prea m-am ingrijit de ei fiind mic si inconstient, pe urma realizand ca trebuie sa-i ingrijesc..deci am 2 carii la maselele de 6 ani..si 2 carii la incisivii laterali superiori(ori carii ori pete nu-mi dau seama) si mai am 2 carii foarte mici la caninii inferiori si superiori. Deci imi dau seama ca dantura mea ori e rezultatul unei igiene proaste si se poate schimba prin alimentatie si igiena corecta, ori e igiena proasta plus ereditar.Revenind(ma duc la dentist de vreo 3 luni), de ce nu mi-au iesit premolarii superiori(maselele de dupa canini)? Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Razvan131331 a răspuns:

Buna.Si eu am avut problema asta si mie mi-au scos premolarii dar cu motivul ca erau cariati.

| Knife00 explică (pentru Razvan131331):

Si tie ti-au mai crescut dupa? Adica nu stiu ce sa zic.mi-e si frica sa nu creasca pe dedesubt, dar mi-e si frica de faptul ca intepenesc acolo si raman cu premolarii superiori de lapte.