| anonimul0724 a întrebat:

Am 15 ani 1.85 si aproximativ 90kg care cred ca sunt enorm de mult pentru vârsta mea
As vrea de azi in colo sa-mi schimb stilul de viata,VREAU SA SLABESC!
Am renuntat atât la pâine cat si la dulciuri.
Abdomenele ajuta la slabit?
Cine mi-ar putea face un program strict(activitatile zilnice,când sa fac sport)
Ce sa evit, ce sa consum etc
Eu as fi multumit sa slăbesc chiar si 7-8kg pe luna
As rămâne recunoscător cărui ma ajuta
Multa sănătate si toate cele bune!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GirlyVlog a răspuns:

Pai cel mai ok e daca iti faci o programare la nutritionist. Am mai multi prieteni care au facut asta iar acolo iti da un program cu orele la care trebuie sa mananci, gustari, alimente... Daca nu poti sa mergi la nutritionist, desi ti-as sugera, incearca sa faci cat mai mult sport, chiar si plimbarile ajuta, poate te apuci de fotbal sau ceva daca tot esti baiat ( sau poate nu esti genul laughing ), e foarte bine ca ai renuntat la dulciuri si paine, si eventual ti-as mai sugera ca la micul dejun sa mananci cereale cu lapte, si aici nu ma refer la cele de tipul Nestquic sau Nestlelaughing

2 răspunsuri:
| GirlyVlog a răspuns:

A, si am uitat sa mentionez ca la 90 kg si 1, 85 nu esti exagerat de gras, adica la 1, 85 m esti chiar ok cu 85 kg, deci daca slabesti 5 kg e bine, nu vrei sa dai nici in cealaltă extrema, sa fii un schelet ambulant pentru ca crede-ma, noi, fetele, nu vom aprecia aia?

| Anonim4466311 a răspuns:

Nu, abdomenele nu te ajuta sa slabaesti. Încearcă sa faci cardio...nu știu...cât vrei dar nu exagerat ca poate după te plictisești și o sa vrei sa renunți. Nu ai nevoie de ceva,, program strict", iar nu pâinea(Carbohidrații)te îngrășa ci caloriile care nu le consumi, deci trebuie sa consumi mai multe calorii de câte mănânci. Uite de exemplu eu aveam 86kg la 1.76 și doar prin inot(după câteva lunii am început sa ma duc zilnic și actual inot cel putin 5km in 90min in fiecare zi, și pot mânca cât vreau xD și am 65-66kg). Dar dacă chiar ai 1.85 nu esti foarte gras la 90kg.