| anonimul0724 a întrebat:

Am 15 ani 99kg si 1. 85inaltime.
Am intrat la o dieta de slabit putin mai drastica, adica de la multa carne grasa si dulciuri, paine etc.
Am renuntat de tot la aceste produse.(fac si sport).
Sa zicem ca reusesc sa slabesc 15kg.
Cum sa fac apoi sa nu ma ingras la loc?
Voi reveni la paine si dulciuri nu in mod exagerat dar voi reveni.
Consum maxim 1500calorii la zi.
Mi-e foarte frica dupa ce voi slabi sa nu ma ingras la loc.
Vreau sfaturi, dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Jigokunokishi a răspuns:

Trebuie ca dupa ce slabesti sa mentii un stil de viata activ si o dieta echilibrata. Nu te chinui sa slabesti repede, ci fa in asa fel incat sa slabesti eficient. Nu te infometa, mananca bine, alimente sanatoase: carbohidrati complexi, carne slaba, legume multe si fructe. Fa sport, asta e foarte important. Daca nu faci sport si doar slabesti o sa pierzi si din musculatura mult si nu e ok. Fa exercitii cardio impreuna cu o dieta cu deficit caloric, cum ziceai, de 1500 calorii. Dupa ce slabesti ai grija sa nu consumi peste 2000 de calorii pe zi si nu exagera cu dulcurile, cat mai putina paine sau fa mult sport si in felul asta nu te vei ingrasa la loc. Oricum, de sport ar trebui sa te tii chiar si daca slabesti si mananci sanatos. doar astfel vei putea avea un corp echilibrat. Funda? big grin

3 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Dieta e temporara, normal ca asa te vei ingrasa la loc, ai nevoie de stil de viata, nu de dieta. Consulta un nutritionist, te va ajuta mult, la varsta si greutatea ta, ai nevoie de ajutor specializat.

| Demidol a răspuns:

Va trebui sa faci regimul sub controlul unui medic endocrinolog.
Si poate ar fi bine sa nu revii la dulciuri.

| Pavlov_Manu_1990 a răspuns:

Dude poți înlocui carnea grasă cu: fructe de mare ouă, carne de pui de vită și pâinea cu cartofi fierți au același nivel de amidon că și pâinea