| anonim_4396 a întrebat:

Am 15 ani, 175.5, uneori am la piciorul stang, in zona genunchiului niste dureri, dar sunt suportabile, nu ma deranjeaza, nu dau semne de alte simptome, care poate fi cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Insuficienta miscare pe jos + alimentatie nesatisfacatoare pentru incheieturi in crestere.
Iti recomand mersul pe jos /alergare cel putin 5km zilnic si consumul de bunatati de "porcarii" de casa, in special piftie si toba de porc (cu ceapa rosie si paine de casa /la cuptor).

| Paulinovici a răspuns (pentru Bula):

Am 100+ kg, mananc doar din casa, nu obisnuiesc sa mananc fast food.

| Bula a răspuns (pentru Paulinovici):

Deci, ramane cum am stabilit: zilnic minim 5km mers pe jos (fortat).
Iti va scadea greutatea si nu te vor mai dura genunchii.
Trebuie sa dai jos 30-40kg, adica greutatea unui sac de ciment pe care-l porti acum tot timpul in plus!

| Paulinovici a răspuns (pentru Bula):

Crezi ca imi afecteaza cresterea problemele mele actuale? adica supraponderabilitatea si asta la genunchi?

| Bula a răspuns (pentru Paulinovici):

Evident!
Si te si predispun la multe boli in viitor.
La varsta ta trebuie sa te misti foarte mult, atat ca nici portiile mari de mancare sa nu te poata ingrasa.

| ziftode a răspuns:

Cand?
daca le ai cand te ridici in picioare poate sa fie colagenul, colagenul e un tampon intre articulatii care e foarte, FOARTE alunecos, dar care uneori se mai duce pe margini, margini care daca e ating os pe os doare...
daca apar din cand in cand fara nici un motiv, pot sa aiba diverse cauze, de la varice pana la hypertensiune
da, ai scris ca ai 15 ani, si nu, nu ar trebui sa ai probleme din astea la varsta aia, dar nici imposibil nu e!

| Paulinovici a răspuns (pentru ziftode):

Cand stau jos. Pot misca piciorul cum doresc, n-am nicio problema, doar cand stau jos pe scaun. Cand ma misc n-am nimic.

| Adrian2004188 a răspuns:

Sunt 2 posibile motive.Ori nu prea faci miscare ori daca nu cresti.Si pe mine ma dor la fel, dar la mine e de la crestere.Am fost la doctor, nu e o presupunere. Funda?