| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU, am 15 ani abia impliniti acum cateva zile si 162, 5 inaltime (5'4 in termeni americani daca are vreo relevanta).
Am varsta osoasa de 15ani si 6 luni, si tunner 4, 7, cartilajele sunt aproximativ inchise si chestia asta ma frustreaza.
Vreau sa spun ca am inceput sa iau vintamine ca uleiul de peste si vitamina d3 prescrise de medicul endocrinolog, pe langa asta am inceput sa fac si inot.(strechingdin cand in cand)
Parintii mei au urmatoarele inaltimi : Tata-168 cm si Mama-155 cm ceea ce rezulta ca eu as avea 168 inaltimea finala.
Ce as putea face ca sa fac 173 sau macar 170? Cel mai tare ma sperie ca eu nici 168 nu cred ca o sa fac.(fratele meu are 169cm dar la tasat cocoasa pentru ca avea 172).

Intrebari:
----------------------------------
1.CATI CM O SA MAI CRESC?
----------------------------------
2.Pana la ce varsta osoara cred oamenii?(doctorul meu spune pe internet ca pe la 17 ani se cam finalizeaza)
3. Daca imi cerste parul facial inseamna ca incepe sa se definiteze inaltimea?
4.Ati trecut prin ceva asemanator?(Va rog sa-mi povestiti cum a fost)
5.Ce as putea face sa imi accerelez cresterea in inaltime?
6.Voi pana la ce vasta ati crescut in inaltime?
7.Sala te piticeste?
8.Este adevarat ca daca ai talpa de la picior mare ai o sansa sa cresti in inaltime? (41.5-42)
9.Ce vitamine imi mai recomandati?
10.Saritul prin casa sau sa stau atarnat de o bara ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gratargratar a răspuns:

1. Statistic, te afli cam la 95% din inaltimea ta finala. Deci o sa cresti cam pana la 170-171 cm.

2. Fetele cresc cam pana pe la 16 ani, baietii cam pana pe la 18. Vorbesc de medii.

3. Nu.

4. Nu am trecut prin ceva asemanator.

5. Sa iei hormoni de crestere (numai medicul iti poate da)

6. Pana pe la 20 de ani.

7. Posibil, dar oricum ar fi nu e recomandata la varsta ta. Tu trebuie sa faci inot/baschet.

8. Exista o corelatie intre cele doua, dar este slaba dupa parerea mea.

9. Vitamina D

10. Ajuta la decompresia coloanei, ceea ce te face sa castigi ceva in plus in inaltime. Dar nu stiu in ce masura te ajuta ca sa cresti propriu-zis in inaltime... e discutabil.

| Anonimus149 a răspuns (pentru gratargratar):

Daca o sa cresc pana la 171 e foarte foarte bine dar mie mi-e frica ca nici 169 nu fac..Adica mie mi-a inceput pubertatea la 13 ani pe cand aveam 139-140 si pana la 14 ani am crescut 16 cm pana la 155.De la 14 ani am crescut pana acum in jur de 8 cm. Daca o luam asa de la 15 la 16 ar trebui sa mai fac 4 cm in plus.

| gratargratar a răspuns (pentru Anonimus149):

Din pacate, treaba asta cu cresterea nu e o stiinta exacta.
Ce poti tu face este sa faci sport (inot si baschet) si sa iei suplimente (in special vit. D). In rest, ar mai fi doar hormonii de crestere, insa astia pot da efecte negative urate.

| Anonimus149 a răspuns (pentru gratargratar):

Oricum nu mai pot lua pentru ca am cartilajele aproape inchise sau inchise, am uitat

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tata-168 cm si Mama-155 cm ceea ce rezulta ca eu as avea 168

(168+155+13):2= 168
Inaltimea ta, conform mostenirii de la parintii tai, ar trebui sa fie de 1.68m

1. Nimeni pe pamantul asta nu-ti poate spune cati cm vei mai creste, asta depinde numai de tine si de hormonii din corpul tau!

2. Ai putea sa faci un sport intens, precum: handbal, baschet, volei

3. Cresterea la baieti se poate incheia si la 20 de ani, daca ritmul lor de crestere este foarte incet.

4. Nu am trecut prin asa ceva, dar am crescut 2 copii.

5. Hormonii de crestere din corpul tau sunt stimualti doar atunci cand mananci ZILNIC hrana bogata in vitamine si minerale, asta insemanand ca zilnic trebuie sa manaci fructe proaspete, legume si o bucata de proteina, la fiecare masa.

6. Am crescut pana la 16 ani, dar sunt afat si am ajuns la 1.74m

7. Sala NU se face la copii in crestere, fiindca inhiba cresterea in inaltime. sala este recomandata dupa 20 de ani din acest caz.

8. Nu nu este adevarat daca ai talpa mare ca vei creste inalt!
Eu am masura 6 si am 1.74 dar sora-mea care are 1.60 are masura 9. Deci nu exista asemenea corelatie!

9.Nu recomand vitamine, doar cele luate din fructe si legume, fiindca acelea se asborb in totalitate de orgasnims si hormoni.

10. Nu ajuta, nici saritul prin casa si nici atarnatul, fiindca nu infleunteaza hormonii de crestere, dar un sport practicat zilnic, ajuta enorm.

| Anonimus149 a răspuns (pentru Violleta2022):

Am gresit inaltimile lor, i-am intrebat acum, mama-158 si tata-169. Dupa calculul pe care mi l-ai aratat inseamna 170?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonimus149):

(169+158+13):2=170

Da, calculul estimativ spune ca poti creste pana la 1.70m conform mosteniri genetice de la parintii tai.
Dar nu uita ca pana ti se incheie perioada adolescentina esti in crstere si un sport facut ACUM te poate ajuta sa cresti mai mult.
Mersul la sala si trasul de fiare NU ajuta la cresterea in inaltime, dimpotriva, inhiba hormoniide crestere. Se merge la sala DUPA 20 de nai cand ti s-a incheiat cresterea si poti sa faci cata sala doresti.
Atagatul sau trasul la bare NU ajuta, ca nu esti carpa sau elastic sa te intinzi!
Cresterea in inaltime se intampla numai hormonal!

| Anonimus149 a răspuns (pentru Violleta2022):

Mersi, fac inot si streching

| sierra1 a răspuns:

1 nici cel de sus nu știe dar ceva-ceva mai pui incă vreo 2-3 ani